Sinema Haberleri

Yeni Geek Filmlerde Yaş Sıkıntısı

pg-13-banner

Yakın gelecek içerisinde geeklerin heyecanla beklediği pek çok film vizyona girecek. Bunların en yakın tarihlisi Star Wars: The Force Awakens. Sonrasında da yepyeni DC Comics ve Marvel uyarlaması süper kahraman filmleri yolda.

Fakat bir sorun var; eğer yaşınız küçükse bu filmleri tek başınıza veya yaşıtınız arkadaşlarınızla izlemeniz mümkün olmayabilir!

İlgili Makaleler

Dün, Star Wars: The Force Awakens filminin PG-13 derecesi ile vizyona gireceği açıklandı. Yani kısacası 13 yaşından büyük değilseniz ailenizle bu filmi izlemek zorundasınız.

Star-Wars-force-awakens-Poster-Banner

Bunun ardından bir açıklama da DC Comics’ten geldi. Yapımcı Charles Roven, Batman v. Superman: Dawn of Justice filminin de PG-13 olacağını hatta bundan sonraki gelecek DC Comics uyarlaması filmlerde de bunu uygulayacaklarını söyledi. Böylelikle vahşet, cinsellik, küfür gibi filmin içerisinde olabilecek şeyleri kesmelerine veya bunları azaltmalarına gerek kalmıyor.

batman-superman-wonder-woman

Marvel Sinematik Evreni’nde de durum aynı. Yeni vizyona girecek Marvel filmleri de PG-13 olacak. Mesela bu senenin en başarılı yapımlarından olan Avengers: Age of Ultron da PG-13 etiketiyle yayına girmişti. Bu filmler cinsellik veya küfürden ziyade vahşet içerdiği gerekçesiyle PG-13 derecesiyle etiketlenmiş.

Nedir bu PG-13?

13A-etiketPG-13 etiketinin açılımı, Parental Guidance 13 yani Aile Gözetiminde 13 oluyor. Kısacası 13 yaşından büyük değilseniz ancak aile büyüklerinizden birisi ile bu filmi izleyebilirsiniz. Bu PG-13’ün ortaya çıkışı da biraz garip. Takvimler 1984 yılını gösterdiğinde Steven Spielberg’ün Indiana Jones and the Temple of Doom filmi vizyona girmek üzeredir. O dönemde sadece PG etiketi vardır, yani aile ile izleyebilme şansı ancak Spielberg, filmin PG derecesi için biraz karanlık ve korkunç olacağını düşünür. Bunun bir üst derecesi de 18 yaşından büyüklere hitap eden R derecesidir. Spielberg de dönemin derecelendirme kurumu (MPAA) başkanını arayarak; “Ya bu PG için biraz karanlık ama R derecesi de değil, araya şöyle PG-13 gibi bir şey yapsak ya,” der ve PG-13 böylece ortaya çıkmış olur.

Ülkemizde durum ne?

Açıkçası ülkemizde bu tür derecelendirmeler sinema salonlarınca pek fazla dikkate alınmasa da 13A+ etiketiyle ülkemizde de PG-13 kuralı uygulanmakta. Türkiye’de de bu filmleri 13 yaşındaki birisi ancak ailesi ile birlikte giderse sinemada izleyebilecek.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ready Player One Filmi İçin OASIS'in Yaratıcısı Bulundu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.