Sinema Haberleri

Yaşlı Adamın Savaşı Filmi İki Yapımcı Buldu

John Scalzi’nin Yaşlı Adamın Savaşı romanının filme uyarlanacağını 2017’de duyurmuştuk. 4 yılın ardından Netflix’in duyurduğu tek gelişme, iki yapımcı firma ile anlaştıkları oldu. Böyle giderse filmi yaşlı adamlar olarak izleyeceğiz.

Espri için üzgünüm.

Yaşlı Adamın Savaşı (Old Man’s War), John Scalzi’nin en ünlü kitap serisi. 2005’te yazılan kitabın haklarını haklarını ilk olarak Paramount aldı. Fakat film uyarlaması projesini yıllarca başlatamadılar. Sonra 2014’te Syfy hakları satın alarak serinin bir diziye uyarlanacağı haberini verdi. Dizi, serinin ikinci kitabı olan Hayalet Tugay adını alacaktı. Ancak Syfy’da bir gelişme olmadan geçen üç yılın ardından kitabın haklarını Netflix aldı.

Netflix 2017’de Yaşlı Adamın Savaşı’nı dizi olarak değil, film olarak sunacakları haberini verdi. Bu haberi verdikten sonra yapım yine sessizliğe büründü. Haber alamadığımız 4 yılın ardından Deadline, bahsi dört yıldır geçmeyen filmin iki yapımcı ile anlaştığını duyurdu: John Shestack Productions ve Madhouse Entertainment.

Gelişmeler bu hızla gelmeye devam ederse filmi bilim kurgu kitaplarına yakışacak tarihlerde izleyeceğiz gibi duruyor.

Yaşlı Adamın Savaşı

Yetmiş beşinci doğum günümde iki şey yaptım. Önce karımın mezarını ziyaret ettim. Sonra da askere yazıldım. Bu ikisi arasından daha az dramatik olan, Kathy’nin mezarını ziyaret etmekti.

John Perry’nin hikayesini dinlediğimiz bu gelecek senaryosunda savaşmak artık ihtiyarların işi. Her Dünya vatandaşı 75 yaşına geldiğinde askere yazılma hakkına sahiptir. Yaşlanarak yalnızlık içinde, günlerini bomboş geçirerek ölümü beklemek ile savaş arasında bir seçim yaparlar. Üstelik bu seçim yalnızca kalan günlerinizi nasıl geçirmek istediğinizle alakalı değildir. Çoğu kişi askere, askerliğin getirdiği imkanlardan dolayı gitmek ister. Zira Koloni Savunma Güçleri uzaylılara karşı verdiğimiz savaşta yaşlı bir adamın deneyimine ve genç bir adamın gücüne aynı anda ihtiyaç duymaktadır. Ellerinde de bunu yapmalarını sağlayan bir teknoloji vardır. Dolayısıyla birçok ihtiyar savaş görevleri bittikten sonra yeni genç vücutları ile yaşamaya devam etme hayaliyle başvurusunu yapar.

John Perry, kısa sürede aslında savaşmak ve askerlik konusunda çok başarılı olduğunu fark eder. Onun için askerlik hiç de fena geçmemektedir. Ta ki savaş alanında yıllar önce ölmüş karısını görene kadar.

6 kitaptan oluşan serinin ilk 4 kitabını İthaki Türkçeye çevirmişti. Serinin ilk kitabı seri ile aynı adı taşıyor ve 2018’de tekrar basıldı. İkinci kitap olan Hayalet Tugay ve üçüncü kitap olan Son Koloni kitaplarını ise 2014 baskısı ile bulmak mümkün. Fakat dördüncü kitap olan Zoe’nin Hikayesi’nin baskısı artık tükendi. Ne yazık ki serinin son iki kitabının çevirisi yok.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bram Stoker Ödüllü Ağrı Dağı Kitabı Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.