Sinema Haberleri

Uzayda İlk Film Stüdyosu 2024’te Kuruluyor

Film sektörü uzaya taşınıyor. Uzayda kurulacak ilk film stüdyosunun 2024’te hayata geçeceği duyuruldu. Bu öncü projenin arkasında Tom Cruise’un uzay filminin ortak yapımcılığını yapan Space Entertainment Enterprise şirketi var.

Space Entertainment Enterprise (S.E.E.), 2024 yılına kadar uzayda bir TV ve film stüdyosu kurma planlarını açıkladı.

Variety’nin haberine göre, Tom Cruise’un yakında gösterime girecek olan uzay filminin arkasındaki şirket, resmi olarak SEE-1 olarak bilinen bu yeni spor ve eğlence arenasına ev sahipliği yapmak için gözünü şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bağlı olan Axiom İstasyonu‘na dikti. Uzay tabanlı mekanın Aralık 2024’te faaliyete geçmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

Çok amaçlı modülün, “film, televizyon, müzik ve spor etkinliklerinin yanı sıra düşük yörünge, mikro yerçekimi ortamında içerik oluşturmak isteyen sanatçılar, yapımcılar ve yaratıcılara ev sahipliği yapmayı amaçladığını” belirtiyor.

S.E.E.’nin kurucu ortakları Dmitry Lesnevsky ve Elena Lesnevsky şu açıklamayı yaptı;

SEE-1, insanlığın farklı bir alana taşınması ve uzayda heyecan verici yeni bir bölüme başlaması için inanılmaz bir fırsat. Yeni bir yaratıcılık dünyasını ortaya çıkaracak yenilikçi altyapıyla dolu bir mekanda sınırsız eğlence olanakları için benzersiz ve erişilebilir bir ev sağlayacaktır.

Dünya lideri Axiom Space’in bu son teknoloji devrim niteliğindeki tesisi inşa etmesiyle, SEE-1 yalnızca ilkini değil, aynı zamanda iki trilyon dolarlık küresel eğlence endüstrisinin düşük Dünya yörüngesine genişlemesini sağlayan üstün kaliteli uzay yapısını da sağlayacaktır.

S.E.E. COO’su Richard Johnston ise şu sözleri ekledi;

Jules Verne’den Star Trek’e… bilimkurgu, dünya çapında milyonlarca insana geleceğin neler getirebileceği hakkında hayal kurmaları için ilham verdi. Uzayda yeni nesil bir eğlence mekanı yaratmak, inanılmaz yeni içerikler ortaya çıkarmak ve bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için sayısız kapı açıyor.

Geçen yılın sonlarına doğru bir Rus film ekibi, uzayda çekilen ilk uzun metrajlı uzun metrajlı film olma özelliğini taşıyan çığır açan filmleri Challenge için sahneleri tamamladıktan sonra Dünya’ya geri döndü. Rus aktris Yulia Peresild ve yapımcı-yönetmen Klim Shipenko, altı aylık uzay yolculuğunun son 12 günü boyunca kozmonot Oleg Novitskiy‘ye katıldı.

NASA ayrıca Tom Cruise ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda çekilecek bir film üzerinde çalışıyor. Elon Musk’ın SpaceX’i de Doug Liman‘ın yapımcı olduğu projeye destek oluyor. Filmin çekim zamanı ve ekibin uzaya gidiş zamanı hâlâ net değil.

Bu gelişmeyle birlikte uzay temalı filmlerin daha “gerçekçi” olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bülent Akkoç ile Türkiye'de Bilimkurgu Yayıncılığı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.