AYBABTUSinema Haberleri

The Green Knight Efsanesi Sinemaya Uyarlanıyor

Kral Arthur efsanesinin en bilinen hikayelerinden birisi olan Sir Gawain and the Green Knight, resmen beyaz perdeye uyarlanıyor. A24 stüdyosu ve David Lowery‘yi bir araya getiren The Green Knight filmi, önümüzdeki Mayıs ayında vizyona girecek. Filmin paylaşılan ilk kısa fragmanı izleyenleri etkilemeyi başardı.

Sir Gawain and the Green Knight, 14. yüzyılda kaleme alınmış ve Arthur Mitolojisi’nde de yeri olan bir eserdir. Bu eseri modern İngilizce’ye çeviren isimler arasında Yüzüklerin Efendisi’nin yaratıcısı J.R.R. Tolkien de vardır.

A24 stüdyosunu daha çok düşük bütçeli bağımsız yapımlarıyla tanıyoruz. 2012 yılında kurulan stüdyo son yıllarda müthiş yükselen bir trend içerisinde. Özellikle de geçtiğimiz yıl MidsommarUncut GemsThe Lighthouse ve The Farewell gibi yapımlarıyla sinemaseverleri etkilemeyi başarmıştı. Günümüz sinemasında bağımsız film ruhunu yaşatmaya çalışan A24, şimdi de orta çağ temalı fantastik bir yapım olan The Green Knight ile sinemaseverlerin karşışına çıkacak.

The Green Knight’ın yönetmen koltuğunda, A Ghost Story ve The Old Man & The Gum filmlerinden tanıdığımız David Lowery oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Dev Patel (Slumdog Millionaire), Alicia Vikander (Ex Machina, Tomb Raider) ve Joel Edgerton (Warrior) gibi ünlü isimler dikkat çekiyor. 

Kral Arthur’un pervasız ve dik kafalı kuzeni Sir Gawain, yeşil derili dev Green Knight’la yüzleşmek için zorlu bir yolculuğa çıkar.

Sir Gawain ve Yeşil Şövalye Hikayesinin Özeti

Yılbaşı Arifesi günü, Kral Arthur’un yakınına beklenmedik ve tanınmayak biri gelir. Oradakilerin liderini ve diğer herkesi bir oyun oynamaya meydan okur. Bu kişi de Green Knight yani Yeşil Şövalye’dir. Yeşil Şövalye ardından der ki, kim bu meydan okumayı kabul ederse, kendi baltasını ona verip ona saldırmasına izin verecektir ama bundan tam bir sene sonra da bu sefer ona saldıranın kendisi bir yara alacaktır.

Arthur her ne kadar cevap verip vermemekte tereddüt etse de Yeşil Şövalye’nin onunla alay etmesi üzerine bu meydan okumayı kabul eder. Arthur baltayı aldığı anda Sir Gawain, Arthur’a yaklaşıp baltayı bırakmasını ister ve bu meydan okumayı üstlenmek istediğini söyler. Ardından baltayı alıp Yeşil Şövalye’nin kafasını keser. Ardından beklenmedik bir olay gerçekleşir, Yeşil Şövalye uçan kellesini elleri ile yerden alıp atına doğru ilerler. Atına binip uzaklaşmadan önce anlaşmanın şartlarını tekrarlar ve Gawain’e tam bir sene sonra kendisini Yeşil Şapel’de aramasını ister. Olaylar bittikten sonra herkes tekrar eğleneceye döner ama Gawain bu olanlardan sonra telaşlıdır.

Zaman geçip sonbahar geldiği zaman Sir Gawain, Camelot’tan ayrılıp Yeşil Şövalye’yi aramak için yola çıkar. Bu yer Britanya Adası’ndaki Kuzey Galler tarafındadır ve Gawain de o tarafa doğru gider. Yol üzerinde bir sürü yaratıkla karşılaşır. Açlık ve soğuk ile boğuşur. Noel günü artık bu yeri bulmak için dua etmeye başladığı bir anda bir kale görür. Kalenin yakınına gittiği zaman kalenin lordu onu karşılar. 

Ardından kalenin lordu da Gawain ile bir anlaşma yapmak ister. Lord avlanmak için dışarı çıkıp akşam döndüğünde Gawain’in o sürede elde ettikleri ile takas edecektir. Gawain bu anlaşmayı da kabul eder. 

İlk gün Lord sabah ava çıkar ve Lord’un karısı Gawain’in odasına girip onu baştan çıkarmayı dener. Gawain bunu reddetse de kadın ondan bir öpücük alır. Lord eve döndüğünde geyik etini getirmiştir ve Gawain de takas için Lord’u bir kere öper çünkü bu onun gün boyunca kazandığı tek şey olmuştur. 

İkinci gün Lord yaban domuzu avlayıp döner. Onun yokluğunda Lord’un eşi Gawain’in odasına girer ve onu bu sefer iki kez öper. Gawain de Lord’u bu sefer iki kez öpmek durumunda kalır. 

Üçüncü gün Lord bir tilki avlar. Lordun karısı da Gawain’i üç kere öper. Lordun karısı ayrıca Gawain’den bir adet aşk ifade eden nesne ister. Gawain buna karşı çıkar ve ondan bir şey almak istemediğini vermek istemediğini de söyler. Ta ki Leydi bir kemerden bahsedene kadar. Bu kemer onun demesine göre herhangi yeşil ipek kemelerlerden değildir, kim giyerse ona ölümsüzlük getirecektir. Tüm bunlardan sonra Gawain, Lordu bu sefer üç kez öper ama yeşil kemerden hiç bahsetmez. Herkes mutlu mesut odalarına çekilirler fakat Gawain için artık gitme vakti gelmiştir. 

Yeni yıl arifesinde Gawain zırhını ve kemerini takar ve Yeşil Şövalye’yi aramaya çıkar. Yanında bu sefer bir rehber de vardır. En sonunda rehber eğer bu işten dönmek isterse bundan kimseye bahsetmeyeceğini söyler. Gawain ise bunu reddeder ve kaderi yüzleşmek istediğini söyler. En sonunda Yeşil Şapel’e varır. Yeşil Şövalye kendisini tanıtır ve aslında şatosunda kaldığı lordun kendisi olduğunu söyler. Orada kaldığı süre boyunca çok dürüst davrandığı için en sonunda Yeşil Şövalye ona zarar vermek yerine kendisine zarar verdiğini ve onun gerçekten çok saygı değer biri olduğunu kanıtladığını söyler. Hayatta kalmaktan çok mutlu olan Gawain içinde suçluluk duygusu da olsa Kral Artur’un şatosuna döner ama o yeşil ipek kemeri de koluna takar. Bu sayede onu gördükçe başarısızlığını hatırlayacaktır. Döndüğünde onu gören diğer şövalyeler de ona desteklerini göstermek için yeşil kemerleri kollarına dolarlar. 

Kral Arthur Filmlerinde Son Durum

Kral Arthur efsanesi için son olarak 2017’de Guy Ritchie imzalı bir film çekilmişti. Warner Bros tarafından hazırlanan King Arthur: Legend of the Sword, gişede inanılmaz bir bozuntuya uğramış ve 175 milyon dolarlık bütçesine rağmen sadece 145 milyon dolar hasılat elde edebilmişti. King Arthur filmi son yılların gişedeki en büyük fiyaskolarından birisi olarak değerlendiriliyor.

A24’ün The Green Knight filmi ise elbette çok daha mütevazı bir bütçeyle hazırlanacak. A24 bağımsız bir stüdyo olduğu için Warner Bros gibi yüksek bütçeler harcama lüksü pek yok. Filmin ilk teaser fragmanı da zaten A24’ün bağımsız ruhunu biraz yansıtıyor. Özellikle de hikayenin orijinaline aşina olanlar film için şimdiden heyecanlanmış durumda.

The Green Knight, ABD’de 29 Mayıs‘ta vizyona girecek. Türkiye vizyon tarihi konusunda ise şu an için herhangi bir bilgi yok. Türkiye’de gösterime girmeme ihtimali de var ancak biraz geç de olsa yine de yayınlanmasını bekliyoruz. 

Kaynak: DH, MovieWeb

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Stephen King'in The Long Walk Romanı Sinemaya Uyarlanıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.