Sinema Haberleri

Star Wars Filmleri İçin Kemerler Sıkılacak

Disney ve Lucasfilm, sıradaki Star Wars filmlerini çekerken bütçe konusunda daha fazla önem vereceklerini ve bütçelerin aşağıya çekileceğini açıkladı.

2019 yılında sonlanan Star Wars hikayesi izleyenleri tatmin etmediği gibi Disney ve Lucasfilm ikilisini de memnun edememişti. Son zamanlarda ortaya çıkan bir söylentide de Disney’in filmlerden memnun kalmadığını ve gidişatı değiştirmek için yeni önlemler alacağı yer alıyordu. Bu önlemlerden ilki filmlerin bütçelerinin kısıtlanması yönünde olacak.

Disney markası altında çekilen Star Wars Üçlemesi’nin toplamda 270 milyon dolara mal olduğu söyleniyor. Bu sayı biraz daha yukarıda ya da aşağıda olabilir. Filmin ve yan ürünlerin getirileri hesaba katılınca bu para iyi bir yatırım gibi gözükebilir fakat standart bir film bütçesinin çok ama çok üstünde olduğunu da anlamamız gerekiyor.

Örneğin, Han Solo filmi iki kere baştan çekilmişti. Bu kararın Disney’e maliyeti sadece 270 milyon dolar tuttu. Yani üç filmlik bir bütçeyle, tek bir filmi iki kere çekip vizyonda da başarısız oldular.

Oscar adayı gösterilen çoğu film 100 milyon dolar bütçenin üzerine çıkmıyor desek yeridir. Geçen yılın en kuvvetli filmlerinden Joker, 55 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilmişti. Yani iyi filmler çekebilmek için büyük paralar harcamaya gerek yok.

Burada verilen kararın arkasındaki en büyük etki elbette yaşanan pandemi yüzünden sinema sektörünün de zarara uğraması. Firmalar önümüzdeki yıllarda vizyona sokmaya planladıkları filmleri daha iyi finanse edebilmek adına şimdiden önlemler almaya başladı. 2020 yılı büyük firmaların yatırımlarının havaya uçtuğu yıl oldu. Bu sebeple Disney ve Lucasfilm, halen ön çalışmaları devam eden ama içeriğin bilmediğimiz yeni Star Wars filmlerinin bütçelerini daha da aşağıya çekeceklerini belirttiler.

Ayrıca Disney+ platformu için hazırlanacak dizi ve filmlere daha fazla önem verildiği için sinema tarafındaki bütçelerde yaşanacak kesintiler, diğer taraftan kazanç olarak kendilerine dönmüş olacak.

Star Wars markası için umudumuz büyük yapımlardan çok Mandalorian gibi nevi şahsına münhasır film ve yapımların ortaya konulması yönünde. Yoksa sağlanan bütçeleri konuşmamız sadece çenemizi yoracaktır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars: The Rise of Skywalker'ın Süresi Belli Oldu, Rekor The Last Jedi'da Kaldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.