Sinema Haberleri

Sam Raimi, Darkman Kurgusunu Stüdyonun Haberi Olmadan Yapmış

1990 yılında vizyona giren ve Liam Neeson’ın başrol olduğu anti-kahraman filmi Darkman’ın son kurgusunu, Sam Raimi ve arkadaşları stüdyonun haberi olmadan yapmış.

Darkman filmini duymamış olabilirsiniz. Birkaç yıl evvel Sam Raimi’nin sinematografisini gözden geçirirken karşıma çıkmış, orta halli, hafif aksiyon tadında bir anti-kahraman filmidir. Absürt bir yanı olduğu da kesin.

Filmde Liam Neeson, Peyton Westlake isimli bir bilim-insanını canlandırmaktadır. Laboratuvarında geçirdiği bir kaza sonucunda tüm vücudu yanan Westlake, kendisini ölüme terk edenlerden intikam almaya ant içer. Garip bir şekilde bu kaza ona süper güçler kazandırmıştır.

Sam Raimi’nin değeri az bilinen filmlerinden biri olan Darkman’ın çekimleri tamamlandığında, yapılan kurgu yönetmenin istediği gibi değilmiş. İlk özel gösterimlerde seyircilerden gelen yorumlar da oldukça kötüymüş. Raimi, kendi editörünün kurgusunu kullanmak istese de filmin dağıtımcılığını üstlenen Universal Pictures, araya kendi adamlarını sokarak farklı bir kurgu yapmak istemiş.

Bu istek son ana kadar da böyle devam etmiş. Hatta filmin müziklerini yapan Danny Elfman da Raimi’nin yanında yer almış ve yönetmen kurgusu olmayacaksa isminin yapımdan çıkarılmasını istemiş.

THR’a röportaj veren yapımcı Rob Tapert, hikayeyi daha detaylı bir biçimde anlatma şansı buldu. Tapert’in hikayesine göre o, Raimi ve filmin asıl editörü Bob Murawski, filmin baskıya geçmesine 48 saat kala gizli bir göreve kalkışmışlar.

Stüdyoya gizlice girip filmi kendi istedikleri gibi kurgulayıp yerine koymuşlar. Universal Studios bunun farkına çok geç varmış. Filmin çoktan negatifleri basıp salonlara gönderme sürecine girmişler. Vizyona filmi sokmamak gibi bir durumları olmayacağı için de Raimi’nin bu kurgusunu dağıtmak zorunda kalmışlar. Sonuç mu?

Eh, aslında Darkman vizyonda çok ses getirmeyi başaran bir film olmamıştı. 16 milyon dolarlık bütçesiyle vizyonda 48 milyon dolarlık bir hasılat elde etmişti ama tabii yeterli değildi.

Aradan geçen yıllar filmi güzel yaşlandırmadı ama B Movie sınıfında oldukça eğlenceli bir film olduğunu söyleyebilirim. Hatta bu hafta içerisinde izleyecek güzel bir filminiz yoksa araya sıkıştırmanız konusunda da ısrar ediyorum.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.