Sinema Haberleri

J.K. Rowling Harry Potter 20. Yıl Özel Programında Yer Almayacak

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts ilk filmin 20. yılını kutlamak için serinin tüm oyuncularını bir araya getirecek. Transfobik söylemleriyle tepki çeken J.K. Rowling ise programa dahil olmayacak.

HBO Max, bir nesli büyüten yegane seri Harry Potter‘ı Felsefe Taşı‘nın 20. yıl dönümünde çok özel bir programla onurlandırmaya hazırlanıyor. Kısa bir tanıtım videosu eşliğinde duyurulan Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts seneler sonra 8 filmin tüm oyuncularını buluşturacak ve serinin sinema yolculuğunu anlatacak. Daniel Radcliffe‘den Helena Bonham Carter‘a, Emma Watson‘dan Gary Oldman‘a Harry Potter denince akla gelen herkes yer alacak programda. Bir kişi eksikle: J.K. Rowling.

Biliyorsunuz, Rowling uzunca bir süredir transfobik çıkışlarıyla tepkilerin odağında. Kendisi 2020 Haziran ayında kadın kelimesi yerine “adet gören insanlar” sözlerini kullandığı bir tweet atarak bol miktarda eleştiri almıştı. Ardından toplumsal cinsiyet kavramının kadınlık tecrübesini yok ettiğine dair yorumlarıyla deyim yerindeyse üzerine tüy dikmişti. Doğal olarak başta LGBTQ topluluğu olmak üzere hem Harry Potter hayranları hem de oyuncu kadrosu büyük tepki göstermişti. Üstüne kötü adam olarak kadın kılığına giren bir erkek seri katili kullandığı 2020 çıkışlı “Troubled Blood” kitabı da transfobik bulununca pek çok insan hayal kırıklığına uğramıştı. Sayısız özür mesajı yayınlaması da bu noktadan sonra bir işe yaramamıştı tabii.

İlginizi Çekebilir  Orta Çağ'a Dönüş! ABD'de Bir Papaz Harry Potter ve Twilight Kitaplarını Yaktırdı

“Biyolojik cinsiyetin gerçek olmaması eşcinsellik kavramının da olmadığı anlamına gelir. Biyolojik cinsiyetin gerçek olmaması, kadınların yaşanmışlıklarının küresel çapta hiçe sayılmasına yol açar. Trans insanları anlıyor ve seviyorum ama biyolojik cinsiyet kavramı ortadan kalkarsa pek çok insanın hayatlarını anlamlı kılma çabası beyhude olur. Gerçekleri söylemekle nefret etmek aynı şey değildir.”

Kaynaklara göre Rowling’in filmlerin çekimi sırasında kameraya alınan eski görüntüleri Return to Hogwarts’da yer alacak. Ancak kendisi özel programın çekimlerine davet edilmediğinden yeni Rowling röportajı vesaire görmeyeceğiz. Aslında çok şaşırtıcı bir karar değil bu, hem Warner Bros. yetkililerinin hem de hayran kitlesinin Rowling’i Harry Potter markasından uzak tutmaya çalıştığı bilinen bir gerçek. Evreni yaratan o olsa da söylemleri Harry Potter adına zarar vermekten başka bir işe yaramıyor çünkü. Bence gayet yerinde bir karar verilmiş, bu saatten sonra katılıp hayranlara şirin gözükmeye kalksa 20. yıl heyecanının tadı fazlasıyla kaçardı.

Harry Potter 20th Anniversarry: Return to Hogwarts 1 Ocak 2022’de HBO Max’de yayınlanacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Underworld: Blood Wars Filmi Bugün Vizyonda!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.