Sinema Haberleri

J.J. Abrams Sonunda Kabul Etti: Plana Sahip Olmak Önemliydi

J.J. Abrams, verdiği yeni bir röportajda Star Wars filmlerine yaklaşımı hakkında konuştu. Düzgün bir planın önemine ilişkin hatasını kabul ettiğini dile getirdi.

Kim ne derse desin, neresinden tutmaya çalışırsanız çalışın, “Ama şu sahnedeki diyalog aslında filmi kurtarıyordu” deyin, bu karakter önemliydi açıklaması yapın hiçbir zaman kabul etmeyeceğim. Disney’in yeni Star Wars üçlemesi, hem tek tek film olarak ele alındığında, hem de bütünsel olarak ele alındığında bitmeyecek bir kabus gibiydi. Sadece Star Wars markası için yapılmış en kötü işlerden biri değil; sinema keyfi konusunda da başarısızdı. Yanlış yönetmenlerle ve oyuncularla çalışmanın cezası serinin hayranları tarafından hızlıca kesilmişti zaten.

Şimdilerde yan dizilerle Star Wars markasının toparlanmaya çalıştığını görüyoruz. The Mandalorian bu konuda öncü oldu. Sonrasında gelen The Clone Wars sezon finali ve yeni yayınlanmaya başlayan Bad Batch serisi de Mando’nun açtığı yoldan ilerliyor.

Kathleen Kennedy yönetiminde freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı inişe geçen seriye en büyük darbeyi de sanırım J. J. Abrams vurmuştu. Yönetmenlik açısından belli başlı yapımlarında iyi iş çıkarmış olsa da, kendisine ait olmayan fikirleri (Star Trek gibi) pek de düzgün yansıtamadığını görüyoruz. İki Star Wars filmi çeken ve ikisinde de düzgün bir hikaye sunamayan J. J. Abrams’tan ilginç bir açıklama geldi.

J. J. Abrams, Star Wars için bir planı olmadığını R2-D2’ya anlatıyor.

Abrams, son üçlemeyi işaret ederek bu konudaki hatasını kabul eden ilk kişi oldu. Collider‘a verdiği röportajda “Projenin en başında net bir plan olsaydı Star Wars filmleri için her şeyi daha iyi olur muydu?” sorusuna yönelik uzun bir cevap verdi. Abrams, “Her noktayı olabildiğince detaylı planlamamız lazım ki beklenmedik bir şey olduğunda buna verebilecek bir cevabımız olsun.” diyerek çok sayıda projede çalıştığını ve birçok farklı faktörün filme etki ettiğini dile getirdi. Ancak can alıcı kısım şu açıklama oldu:

İşlerin nasıl gidebileceğini bilemezsiniz. Bazen zor yoldan da olsa plana sahip olmanın en önemli şey olduğunu öğrendim. Diğer türlü ne yapacağınız hakkınızda bir fikriniz olmuyor. Neyi ön plana çıkaracağınızı bilmiyorsunuz. Çünkü hikayenin sonunu bilmiyorsanız, son yazdığınız sahne, diyalog ya da yaptığınız espri kadar iyi olabilirsiniz. Kaçınılmaza ulaşmalısınız.

Bu söylem açıkça belli ediyor ki, Lucasfilm yeni Star Wars Üçlemesi’ne başladığında nereden başlayacağını ve nasıl bitireceğini bilemiyordu. Takip edilecek belli bir yol bile yoktu. Üç film için üç farklı yönetmen ile çalışmak istemişler ancak Rian Johnson’ın The Last Jedi filmine gelen yoğun eleştiri yağmurunun ardından, The Force Awakens’ı çeken Abrams’a son filmi vermişlerdi. Bana kalırsa serinin koyulduğu tabutun son çivisini çakan hamle de zaten bu olmuştu.

J. J. Abrams’ın hatasını kabul etmesi güzel bir gelişme. En azından plansızlığın yeni seriyi hiç etmesinin farkında olmuş. Ancak insan yine de hayret ediyor. Son koca Abrams, TV dizileri ve filmleri çeken Hollywood ile milyon dolarlık anlaşmalarla devasa bütçelerle filmler çeken Abrams, çıkıp da “Plana sahip olmanın önemli bir şey olduğunu öğrendim” demezsin…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Mortal Kombat Hayranları Johnny Cage'i Ryan Reynolds'ın Canlandırmasını İstiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.