Sinema Haberleri

Hellraiser’ın Hakları Clive Barker’a Geri Dönebilir

Hellraiser’ı yaratan isim olan Clive Barker, bir süre önce fikri mülkiyetinin savunması için dava açmıştı. Ortaya çıkan yeni bulgulara göre Hellraiser’ın hakları Barker’a geri verilebilir.

Vizyona girdiği 1987 yılında anında kültler arasına giren Hellraiser serisinin yayın hakları çeşitli imzalar ve sebepler sonucu yazarı Clive Barker’da değil, yapım firması Park Avenue Entertainment’ın elindeydi.

Hayranları için 1987 tarihli Hellraiser üzerine gelen filmlerden hiçbiri, orijinali kadar iyi değildi. Pinhead’in ürkütücü bakışları ve varlığı hiçbir filmde, ilki kadar iyi yansıtılamamıştı. 2018 yılında vizyona giren Hellraiser: Judgment da eleştiri oklarının yağmuruna tutulmuştu.

Cliver Barker da bu dönem içerisinde bir dava sürecine girişmiş ve Hellraiser’ın haklarını tekrar üzerine alabilmek adına Park Avenue Entertainment’a dava açmıştı.

Bir süredir devam eden dava sonuçlanıyor gibi gözüküyor. Eğlence sektörü alanında ün yapmış avukatlardan biri olan ve Hellraiser davasını savunan Larry Zerner, paylaştığı bir tweet ile konuya biraz olsun açıklık getirdi. Daha öncesinde Friday the 13th serisinin haklarını da yaratıcısına iade etmeyi başaran Zerner, Hellraiser konusunda da önemli bir adım atmışa benziyor.

Yapılan açıklamaya göre Cliver Barker, Hellraiser markasının haklarını Aralık 2021 tarihinde tekrar eline alabilecek. Bu ve daha önceki benzer davalardaki durumlar da yapımcı firmalar ve yaratıcı yazar kadrosu arasında süren telif davaları için emsal oluşturabilecek mi, zamanla göreceğiz. Yıllar içerisinde birçok farklı türde filmin, yaratıcısının elinden alınıp yok edildiğine şahit olmuştuk.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.