Sinema Haberleri

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları Filmine Çin’den Sansür

Yeni Fantastic Beasts (Fantastik Canavarlar) filmindeki eşcinsel ilişki göndermesinin olduğu sahne Warner Bros tarafından Çin’deki gösterimden çıkarıldı.

Serinin üçüncü filmi olan Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore (Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları) ana karakterlerinden Gellert Grindewald ve Albus Dumbledore‘un romantik geçmişine dair imada bulunulan altı saniyelik sahne Çin’deki izleyicisiye gösterilmeyecek.

Filmin uyarlandığı kitapların yazarı, Harry Potter’ın yaratıcısı J.K. Rowling 2007’de Dumbledore karakterinin eşcinsel olduğunu açıklamıştı ancak şimdiye kadar filmlerde karakterin cinsel yönelimiyle ilgili açık bir ifade geçmemişti.

Türkiye’de bugün gösterime giren filmin Çin versiyonunda Jude Law’un canlandırıdğı Dumbledore karakteriyle Grindelwald (Mads Mikkelsen) karakteri arasında “Çünkü sana aşıktım” ifadelerinin olduğu diyalog yer almıyor.

Warner Bros söz konusu değişikliğe dair açıklamasında yayınladıkları her filmin bütünlüğünü korumaya kararlı olduklarını ve bunun bazen belirli pazarlar için hassas kesintiler anlamına geldiği belirtildi.

“Filmin ruhu bozulmadı”

Warner Bros., konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi;

Umudumuz filmlerimizi yaratıcılarının elinden çıktığı gibi dünyanın her yerinde yayınlanması ancak geçmişte yerel marketler için küçük düzenlemeler yapmak durumunda kaldık. Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları’ndaysa altı saniyelik bir kesinti talep edildi ve Warner Bros yerel gereksinimlere uymak için bu değişikliği kabul etti. Ancak filmin ruhu bozulmadı. Dünyanın her yerinden izleyicilerimizin bu filmi görmesini ve keyfini çıkarmasını istiyoruz. Bu deneyimi, küçük değişikliklerle de olsa Çinli izleyicilerin de yaşama şansı olması bizim için önemli.

Eşcinsellik 20 yılı aşkın bir süredir Çin’de yasadışı kabul edilmekten çıkarıldı ancak eşcinsel evlilik yasal olarak tanınmıyor ve LGBTi+ bireyler kabul görmek için mücadeleyi sürdürüyor.

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore (Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları) filmi bugün vizyona giriyor. Keyifli seyirler!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.