Sinema Haberleri

Dünyanın Büyük Film Festivalleri, Filmleri YouTube’dan Ücretsiz Yayımlayacak

Dünyanın dört bir yanından 20’nin üzerinde film festivali, corona virüs salgınının sinema salonlarını kapanmaya, Cannes ve New York film festivalleriniyse iptale zorlamasıyla YouTube’da ücretsiz film yayını yapmak için birleşti.

Reuters’ta yer alan habere göre Tribeca Enterprises ve YouTube’un yaptığı ortak açıklamaya göre, “We Are One: A Global Film Festival” adındaki 10 günlük etkinlikte aralarında Berlin, Cannes, Venedik, Sundance, Toronto ve Tribeca film festivallerinin de yer aldığı bir komisyonun seçeceği filmler 29 Mayıs’tan itibaren yayımlanmaya başlayacak.

Festivalde film, belgesel, müzik, komedi ve söyleşi formatında yapımlar yer alacak. Planla ilgili herhangi bir detay duyurulmadı ve genellikle film festivallerinde görücüye çıkan büyük yapımların bu etkinlikte gösterilme ihtimali düşük.

Fransa’da Mayıs’ta gerçekleşmesi planlanan Cannes Film Festivali‘nin iptalinin yanı sıra koronavirüs salgını nedeniyle Eylül’de gerçekleşip gerçekleşmeyeceği muğlak olan Venedik ve Toronto festivallerinin durumu, yapımcıları ve stüdyoları zor durumda bıraktı.

Cannes film festivalinin düzenleyicileri pazartesi günü, “olağanüstü filmler ve yeteneklerin gün ışığına çıkmasına ve seyircinin farklı festivallerin hikaye anlatımı ve sanatsal benliğe farklı yaklaşımlarını deneyimlemesine olanak sağlayan” YouTube etkinliğine katılmaktan gurur duyduklarını belirtti.

İptal edilmek zorunda kalınan New York-Tribeca Film Festivali’nin kurucularından Jane Rosenthal, bu fikrin salgın esnasında insanları idari sınırların ötesinde düşünmeye teşvik etmeyi ve onları birleştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Rosenthal açıklamada, “Şu an dünyanın tamamının iyileşmeye ihtiyacı var,” dedi.

Etkinliğe katılan diğer festivaller arasında Kudüs, Mumbai, Saraybosna, Sidney, Tokyo ve Londra da yer alıyor.

Etkinlik ücretsiz olmakla beraber izleyenlerden Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 Dayanışma Müdahale Fonu’na bağışta bulunmaları istenecek.

Kaynak: Reuters, Variety, Independent

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bir Sonraki James Bond, Tom Hardy mi Olacak?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.