Sinema Haberleri

Doctor Strange de Sansür Kurbanı Oldu

Multiverse of Madness‘ın bilet satışları, America Chavez‘in eşcinsel olması nedeniyle Çin, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’da durduruldu.

Sinema dünyasından peş peşe sansür haberleri gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Fantastic Beasts: Secrets of Dumbledore‘da Dumbledore’un Grindelwald ile olan ilişkisini gösteren altı saniyelik bir sahnenin Warner Bros. tarafından Çin’de gösterime giren versiyondan çıkartıldığı açıklanmıştı. Sansür engeline takılan bir diğer film de Doctor Strange in the Multiverse of Madness oldu.

THR’ın haberine göre filmin bilet satışları Çin, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’da durdurulmuş durumda. Sebebiyse filmle Marvel Sinematik Evreni’ne dahil olmaya hazırlanan, America Chavez’in hem çizgi romanlarda hem de filmde eşcinsel olması. Xochitl Gomez tarafından canlandırılan America karakteri aynı zamanda lezbiyen bir çiftin kızı. Eşcinsellik Arap ülkelerinde bildiğiniz üzere yasadışı. Çin’de ise yasadışı olmamasına karşın hoş görülmüyor ve sansürlenmeye/yasaklanmaya devam ediliyor.

Strange’in ortağı Wong rolünde izlediğimiz Benedict Wong da filmin yasaklanmasına tepki gösterdi. 16 yaşındaki rol arkadaşı Gomez’den övgü dolu sözlerle bahseden aktör herkesin filmden keyif almasını umduğunu söyledi.

“Bunu kesinlikle doğru bulmuyorum. Xochitl 13 yaşında role başvurdu ve 14 yaşında aramıza katıldı. Bu büyüklükte bir Marvel filminde yer alan en genç oyunculardan biri. Rolünü en iyi şekilde canlandırıyor ve takdir görmeyi hak ediyor. Bir avuç korkağın böyle kararlar alması gerçekten utanç verici. İyi geçinelim ve filmde temsil ettiğimiz her şeyden keyif almaya bakalım.”

Eternals da Marvel Sinematik Evreni’nin ilk LGBTQ karakteri Phastos gerekçe gösterilerek Suudi Arabistan’da yasaklanmış, filmin Birleşik Arap Emirlikleri’nde vizyona giren versiyonda ise Phastos’un sahneleri sansürlenmişti. Aynı şekilde Steven Spielberg‘in West Side Story‘si de BAE, Katar, Bahreyn, Uman ve Kuveyt’de trans karakteri Anybodys nedeniyle yasaklanmıştı.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness yarın vizyonda olacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Brad Pitt'in Desteğiyle Beetlejuice 2, Küllerinden Doğuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.