Sinema Haberleri

David Lynch, Dune Hariç Tüm Filmlerinden Gurur Duyuyor

Kendine has anlatım tekniğiyle, diğer yönetmenlerden çok çok farklı bir bakış açısına sahip olan David Lynch, çektiği Dune filminden pek memnun değilmiş.

Warner Bros. 80li yıllarda ismini duyurmaya çalışan David Lynch’e yaklaşıp Frank Herbert’in kült bilimkurgu romanı Dune’u sinemaya uyarlamasını istemişti. Ancak kendi kafasında farklı fikirleri olan ve sinemaya daha sanatsal bir açıyla yaklaşan Lynch’in, 1984 yapımı Dune uyarlaması pek de istediği ilgiyi yakalayamamıştı.

Film kitabı birebir beyaz perdeye yansıtsa da romanın önemli kısımlarını aktarma konusunda bazı sorunlar yaşamıştı. Gerekli olan atmosfer ve romanın yapısını filme taşıyamamıştı. Efsanevi bir oyuncu kadrosu olmasına karşın, kötü uyarlamalar arasında hatırlanan bir film haline gelmişti.

David Lynch geçen günlerde katıldığı bir röportajda, yıllar içerisinde çektiği Eraserhead, Mulholland Drive, Blue Velvet ve efsane TV dizisi Twin Peaks hakkındaki soruları cevapladı. Gelen sorulardan biri de hangi filmiyle en çok gurur duyduğuyla alakalıydı.

Dune (1984)

Ünlü yönetmenin bu soruya cevap kısa ve net oldu: “Dune hariç tüm filmlerinden gurur duyuyorum.” Bu açıklama da yıllardır süregelen bir soruyu da cevaplamış oldu. Lynch, bizim gibi çektiği filmden memnun değildi. Ayrıca Lynch, Dune’u tekrar uyarlayan Denis Villeneuve’ün versiyonunu da hiç merak etmediğini söyledi.

Sinema defterini bir süreliğine kapattığını açıklayan David Lynch, yeni yapımlarla karşımıza çıkmayacağını söyledi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  12 Dakikada Korku Filmleri Tarihi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.