Sinema Haberleri

Black Panther Filmi Vizyona Girdi

Marvel Sinematik Evreni’nin yeni bir parçası olan çizgi roman uyarlaması Black Panther (Kara Panter) bugün vizyona girdi. İlk olarak Captan America: Civil War filmiyle beyaz perdede izlediğimiz kahramanın Avengers: Infinity War filminde yer alacağı da belirtilmişti. Şimdi de Black Panther kendi hikayesiyle karşımızda!

Filmin kadrosunda Black Panther rolünde Michael B. Jordan‘ı görürken Chadwick Boseman‘ı da filmin kötüsü rolünde görüyoruz. Michael B. Jordan, daha önce son Fantastic Four filminde de Johnny Storm’u canlandırmıştı. Filmin diğer rollerinde ise Martin Freeman, Andy Serkis ve Forest Whitaker gibi usta isimler var.

Black Panther Çizgi Romanı ve Konusu

Black Panther filminin uyarlandığı çizgi romana gelecek olursak; kahraman 1966 yılında çıkmış ana akım ilk Afrika asıllı siyahi çizgi roman kahramanıdır. Birçok Marvel karakteri gibi T’challa da iki efsane isim Stan Lee ve Jack Kirby tarafından oluşturulmuş. T’challa, Afrika’da kimsenin umursamadığı bir krallık olan Wakanda‘nın kralıdır. Dahi denebilecek bir zekaya, çok gelişmiş reflekslere ve güce sahiptir. Çizgi roman serisi sırasında Avengers ve Defenders gibi önemli takımlara katılmış ve X-men üyesi ve bir dönem lideri olan Storm’la aşk yaşamıştır.

Tıpkı Tony Stark gibi her türlü ihtiyaç için bin bir çeşit zırhı olan Kara Panter’in en dengesiz süper kahraman olan Hulk’u durdurmak için bir Hulk-buster zırhı da bulunmaktadır. Ironman’in bazı zırh modellerinde ve Kaptan Amerika’nın kalkanında kullanılan Vibranyum dünyada sadece Wakanda’da bulunan çok dayanıklı ve değerli bir madendir. Wakanda halkı son derece gelişmiş hatta futuristik denilecek bir teknolojiye sahiptir.

Çizgi romanın ve sanatsal boyutunun yanı sıra sosyolojik bir yanı da olan Black Panther, ilk siyahi süper kahraman olarak Luke Cage ve John Stewart gibi ileride çıkacak olan diğer siyahi karakterlere öncülük etmiş, Amerika’nın beyaz egemen toplumunda renkli ve sessiz bir  çığlık olmuştur. Çizgi romanda gelişmiş ve refah içindeki siyahi bir toplum olarak resmedilen Wakanda, Üçüncü Dünya Ülkeleri olarak adlandırılan ülkelerin ilgisini çekebilecek bir ürün, bir meta olmuştur.

Sinemada Black Panther

Captain America: Civil War ile seyirci karşısına çıkan ana kahramanımız sadece hayranların değil genel seyircinin de beğenisini kazandı. Bu filmde Black Panther’ın intikam almak isteyen öfke dolu bir savaşçıdan, intikam ile adaleti birbirinden ayırabilen bir kahramana dönüşünü izlemiştik. Bu solo filmde ise hikaye kaldığı yerden devam edecek. Kara Panter ülkesine liderlik etmeye hazırlanmaktadır ancak ülke içinde karışıklıklar çıkmış, liderliğe aday olanlar baş göstermiştir. Ülkesini bir arada tutmak ve savaşa girmesini engellemek isteyen T’Challa, CIA ajanı Everett K. Ross’un yardımını alacaktır.

Babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olan T’Challa, hakkı olan tahta sahip çıkmak için izole yaşayan ancak teknolojik açıdan ileri seviyede olan halkına geri döner. Ancak güçlü bir eski düşman yeniden ortaya çıktığında, T’Challa’nın yeterliliği, Wakanda’nın ve tüm dünyanın kaderini tehlikeye atan korkunç bir çatışmaya girince test edilir. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, düşmanlarını yenmek, halkının güvenliğini ve yaşam biçimini korumak için müttefiklerini toplamalı ve gücünü serbest bırakmalıdır…

İyi seyirler!

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Man of Steel 2 Filmine Post-Apokaliptik Dokunuş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.