Sinema Haberleri

Avengers: Endgame, Bu Kez Rekoru Oscar’da Kırdı

Oscar Töreni’nden eli boş dönen Avengers: Endgame, tüm zamanların en çok hasılat getiren filmi rekorunu kırıp da Oscar kazanamayan tek yapım olarak tarihe geçti.

En İyi Görsel Efekt kategorisinde aday olan yapım ödülü 1971 filmine kaptırdı. Marvel hayranları için büyük bir hayal kırıklığına sebep olan bu sonuç, vizyona girmesinden bu yana adı rekorlarla anılan Avengers: Endgame’in bu kez farklı bir konuda tarihe geçmesine neden oldu.

Comicbook.com’da yer alan habere göre Avengers: Endgame, “tüm zamanların en çok hasılat getiren filmi” unvanını almasına rağmen hiçbir Oscar kazanamamış tek film olarak tarihe geçti.

1939 yapımı Rüzgar Gibi Geçti (Gone With the Wind) “tüm zamanların en çok hasılat getiren yapımı” unvanını 37 yıl boyunca korumuş, yapım En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil toplamda 8 Oscar kazanmıştı.

Unvanı kısa bir süreliğine Rüzgar Gibi Geçti’den devralan 1966 yapımı Neşeli Günler (The Sound of Music) 5 Oscar’a layık görülmüştü.

Francis Ford Coppola’nın 1972 tarihli başyapıtı Baba (The Godfather), tüm zamanların en çok hasılat getiren filmlerinden biri olmuş, 11 dalda Oscar’a aday olan film 3 Oscar kazanmıştı.

En çok hasılat getiren filmlerden biri de korku klasiği Jaws olmuştu. Baba filmini 4 yıllık tahtından eden 1976 tarihli yapım “yaz gişe rekortmenleri” akımını başlatmakla kalmamış, aday olduğu dört daldan üçünde galip gelmişti.

George Lucas klasiği Star Wars vizyona girdiği 1978’te döneminin en çok hasılat getiren yapımı olmuştu. 10 dalda Oscar’a aday gösterilen film 6’sını kazanmıştı.

Steven Spielberg imzalı 1982 yapımı E.T. gişe rekorları kırmış, 9 dalda aday olmuş ve toplamda 4 Oscar’a layık görülmüştü.

10 yıl sonra yine bir Spielberg klasiği Jurassic Park, tüm zamanların en çok hasılat getiren yapımı unvanını kazanmış, aday olduğu üç dalın hepsinde Oscar’ı kazanmıştı.

James Cameron’ın gişe rekorları kıran Titanic’i, 14 dalda aday gösterilerek Oscar’da da rekora imza atmış, toplamda 11 Oscar’a layık görülmüştü.

Avengers: Endgame’in gişe rekortmenliğindeki selefi Avatar, 9 dalda Oscar’a aday olmuş, üçünü kazanmıştı.

Vizyona girmesiyle Avatar’ı tahtından eden, eleştirmenlerin ve Marvel hayranlarının övgüsünü toplayan Avengers: Endgame, tüm zamanların en yüksek hasılat getiren yapımı unvanına sahip bir film için şimdiye kadarki en az sayıda Oscar adaylığını kazandı. Yalnızca En İyi Görsel Efekt dalında aday gösterilen yapım, bu ödülü de 1917’ye kaptırdı.

Avengers: Endgame böylece, hiçbir Oscar kazanamamış ancak döneminin en yüksek gişe hasılatına imza atmış tek film olarak tarihe geçmiş oldu.

Kaynak: Independent Türkçe, Comicbook.com

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Saturday Night Live, Black Widow Filmine Fragman Hazırladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.