Sinema Haberleri

Alfred Bester’ın Unutulmaz Kitabı Film Olabilir!

alfred-bester-banner

Alfred Bester tarafından yazılan efsane bilimkurgu kitabı Kaplan! Kaplan! film olabilir. Paramount Pictures’ın, kitabın yayın haklarını satın almak için çalışmalara başladığı ortaya çıktı.

Bilimkurgu edebiyatına yön veren birçok isim vardır. 3 büyük baba olarak bilinen H. G. Wells, Jules Verne ve Hugo Gernsback bilimkurgunun 3 babası olarak adlandırılır. İlk dönem bilimkurgu yapıtlarına yön veren babalara 50’li yıllarda yeni isimler katılacaktır.

6.45 Yayınları tarafından basılan Kaplan! Kaplan! kitabının ilk kapağı.
6.45 Yayınları tarafından yayınlanan Kaplan! Kaplan! kitabının ilk baskısı.

Bilimkurgu edebiyatının tırmanışa geçtiği 50’li yıllarda karşımıza birçok isim çıkıyor. Bu isimler arasında Alfred Bester’ın yeri ayrıdır. Cyberpunk konseptini ilk kez kullanan yazar, Kaplan! Kaplan! kitabıyla bilimkurguya yön verenler arasına katılmıştır.

1956 yılında basılan Kaplan! Kaplan! (ABD’de The Stars My Destination ismiyle yayınlanmıştır) için on yıllardır film projeleri oluşturulsa da, hiç biri hayata geçirilememişti. Şimdi ise Paramount Pictures’ın ciddi bir hamle yaptığı haberi duyuruldu.

Kitapta, mürettebatı tarafından uzayın boşluğunda sürüklenen Nomad isimli gemide bırakılan Gulliver Foyle’un intikam hikayesi anlatılmakta. Alfred Bester’ın, kitabın senaryosunu oluştururken 2. Dünya Savaşı sırasında Pasifik Okyanusu’nda yaşanan gerçek bir olaydan ilham aldığı söylenmekte.

Alfred Bester’ın bu unutulmaz kitabının film hakları Paramount Pictures tarafından satın alınır mı, orası henüz belli değil. Umarız böyle bir durumda kitabın hakkını vererek, beyaz perdeye yansıtmayı başarırlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  FRPNET Podcast Bölüm 6 - Bilimkurgu'da Kutuplar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.