Haberler

Sandman, TV Dizisi Oluyor!

Sandman TVDC Comics tarafından 1988-1996 yılları arasında yayınlanan, Neil Gaiman tarafından yazılan bir başyapıttır Sandman serisi. Dünya Fantezi Ödülü alan ilk, tek ve son çizgi roman olma özelliğini de taşır aynı zamanda. Endless Ailesi veya 7D olarak adlandırılan aile pek çok fantastik kurgu ve mitoloji sever tarafından hayranlıkla okunur, özellikle de Dream… Peki şimdi bu seri de Warner Bros.’un film ve dizi furyasından nasibini alıyor mu?

DC Comics firmasının sahibi olan Warner Bros. firması, DC Comics’in ses getiren çizgi romanlarını, tüm haklarına sahip olduğu için istediği gibi filme çekebiliyor. Hatırlarsınız usta yazar Alan Moore, V for Vendetta ve Watchmen‘i yazmıştır; ve bu eserler zamanla sadece çizgi romanın değil edebiyat dünyasının da önemli eserleri haline gelmiştir. Alan Moore her ne kadar, “Benim anlatmak istediklerimi filmde anlatamazsınız. Çekeceğiniz filmler benim eserim olamazlar, bu nedenle V for Vendetta ve Watchmen filmlerini benim eserim olarak tanıtmayınız. Benim eserlerim çizgi romanlardır.” demiş olsa da Warner Bros. hiç düşünmeden bu eserleri film yapmış ve büyük gişe geliri elde etmiştir. (Dikkat edin filmlerin künyesinde hiçbir şekilde Alan Moore adı geçmez, çünkü kendisi izin vermemiştir.) Tabii ki iki film de sinematogrofi olarak başarılı olsa hiçbir zaman Alan Moore’un yaratısı olan çizgi romanlar kadar etkileyici değillerdir.

İlginizi Çekebilir  Mars'tan Gelen İlk Selfie Dünyalılara Ulaştı

Benim bir görüşüm de sinemanın kitapları öldürüyor olduğudur. Yüzüklerin Efendisi kitabı İncil’den sonra dünyanın en çok satan kitabıdır. Fakat ülkemizde de görüyoruz ki Yüzüklerin Efendisi, film olarak vizyona girdiğinden bu yana neredeyse hiç satmayan bir kitap haline geldi maalesef. İnsanlar kitap okumaktansa filmi izlemeyi tercih ediyorlar. Aynı durum Harry Potter için de geçerli tabii ki… Watchmen’in ders kitabı olarak okutulduğu Amerika’da durum nedir bilinmez ama bence satış rakamları oldukça aşağı düşmüştür.

Sandman‘e gelecek olursak; The Hollywood Reporter‘ın verdiği habere göre; Warner Bros. bu efsanevi çizgi romanı televizyon dizisi haline getirmek için Supernatural dizisinin usta yazarı Eric Kripke ile anlaşacak gibi görünüyor. Eric Kripke, Supernatural dizisini hazırlarken mükemmel bir iş çıkarmış. Gerçekten harika bir kurgu ve hareketli bir dizi ortaya koymuş. Hem bir Supernatural fanı hem de Sandman editörü olarak düşünüyorum; Eric Kripke, Sandman dizisi için bu kadar başarılı olabilir mi bilemiyorum? O edebi, mitolojik, fantastik ve buğulu atmosfer bir dizide yaratılabilir mi, kuşkulanıyorum doğrusu. Bu düşüncem kişilerle ilgili değil, eserin yapısı ile ilgili olsa zaman içinde gelişmeleri göreceğiz sanırım.

Neil Gaiman‘ın da sinemaya ve televizyona son dönemlerde ne kadar yakın durduğunu gayet net biliyoruz. 1996’da 6 bölümlük Neverwhere (Yokyer) dizisiyle başlayan görsel hayatı Babylon 5 dizisinde 1 bölüm yazarlığıyla devam etti; Sandman baş çizerlerinden Dave McKean’in yönetmenliğini yaptığı Mirrormask filminin hikayesini yazdı; sonra kendi yazdığı Stardust (Yıldız Tozu) kitabını filme çekti; sonra Beuwolf‘un ekran uyarlamasını yaptı ve yine kendi yazdığı Coraline kitabını Henry Selick ile birlikte filme çekti. Hatta Dragons: A Fantasy Made Real belgeseline de danışmanlık yaptı. Yazarının da bu kadar beyazperde ve ekranla içiçe olması, Sandman dizisi ihtimalini güçlendiriyor. Yine de Sandman’in bir çizgi roman başyapıtı olarak kalması gerektiğini savunuyorum.

Son olarak eğer okumadıysanız V for Vendetta, Watchmen ve Sandman’i mutlaka okuyun. Yüzüklerin Efendisi’nin de filmini izledim demeyin, kitaplarını da okuyun. Hepsinin ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz.

Yazan: Kayra Keri Küpçü

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.