Haberler

Samsung’a Göre “100 Yıl Sonra Artık İnsan Olmayacağız”

bilimkurgu

Samsung, 2116 yılında insan hayatının ne yönde değişeceğini ve nelere göre şekilleneceğini inceleyen bir rapor hazırladı.

Rapora göre 100 yıl sonra toprağın ya da suyun altında yaşayacağız ve vücudumuzda gezinen robotlar tarafından tedavi edileceğiz.

Samsung’un nesnelerin interneti firması SmartThings, 100 yıl sonra hayatın nasıl olacağına dair öngörülerden oluşan bir rapor hazırladı. Nesnelerin internetinin hızla geliştiğini ve gelişmeye devam edeceğini ifade eden raporda gelecekte evlerin nasıl olacağından, yiyeceklerin nasıl değişeceğinden ve bunların neticesinde insanların nasıl değişeceğinden bahsedildi.

2116 yılına kadar Mars ve Ay’ın kolonize edilmiş olacağını öngören rapor insanların Dünya’da yaşamaya devam edeceğini düşünüyor ancak evlerimiz ciddi anlamda değişebilir. Gelecekteki evlere dair en dikkat çekici fikirler, yerin 25 kat altına kadar uzanan “yerdelen” binalar, denizlerin ve okyanusların içine yapılan su altı şehirleri ve gündüz ofis gece ev olarak kullanılabilen, şekil değiştiren binalar. Ayrıca tatile çıkarken ya da taşınırken evimizi de yanımızda götürmemizi sağlayan devasa dronelardan da bahsediliyor.

bilimkurgu-resim

Topraksız yapılan (hidroponik) tarım sayesinde insanların evlerinde ihtiyaçlarına yönelik yiyecekleri yetiştirebileceklerini öngören rapor ayrıca akvaryumdaki balıkların artıklarıyla yapılan akuaponik tarımın da yaygınlaşacağını söylüyor. Denizin altında evimiz olacaksa gübreyi de balıklardan almak kulağa çok mantıksız gelmiyor.

Nanoteknloji ve biyoteknoloji sayesinde her birimizin damarlarında yüzen ve vücudumuzu tarayannanorobotların yaygınlaşması beklenirken bu sayede hastalıkların erken tespitinin ve hastaya özel olarak üretilmiş ilaçlarla ya da direkt vücudun içindeki nanorobotlarla tedavisinin sağlanacağı düşünülüyor. İnsanların hem çevresinde hem de vücudunun içinde teknoloji bulunacağı için, bu varlığın artık bildiğimiz özellikleriyle insan olarak adlandırılamayacağını söyleyen rapor insan ötesi (transhümanizm) dönemin başlayacağını belirtiyor. Bu insan ötesi dönemde artık insanlar hem fiziksel hem de bilişsel olarak günümüz insanının çok daha ötesinde yeteneklere sahip olacak.

bilimkurgu-resim2

Bugün bile internet aracılığıyla 1990 öncesinde yaşayan herhangi bir insanın ulaşmayı hayal bile edemeyeceği bilgilere, saniyeler içinde ulaşabiliyoruz. Gelecekte ise bu bilgilerin (belki de beynimizi internete bağlayan bir cihaz sayesinde) tüm insanlık tarafından biliniyor olması bekleniyor. Yani bir bilgiye ulaşmak için tek yapmamız gereken o bilgiyi düşünmek olacak.

Tabii ki bu veri tabanına sadece biz değil robotlar da erişebilecek. Bu verileri insan beyninden çok daha hızlı işleyebilen yapay zekanın 2045 yılına kadar insan bilgisini aşması bekleniyor. Yani bu tarihten sonra yapay zeka bizim aklımıza gelmeyecek fikirlerle ortaya çıkacak ve bunları kendi başına hayata geçirebilecek yeteneğe sahip olacak. Teknolojik tekillik olarak adlandırılan bu noktadan sonrasını tahmin etmek mümkün değil. Zira teknolojik tekillik, insan zekasının tahmin edemeyeceği teknolojilerin yapay zeka tarafından geliştirilmesi demek.

Kaynak: Samsung – Dünya Halleri

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.