Haberler

R.A. Salvatore’un Seçtikleri

r-a-salvatore

Fantastik Dünyanın Seçtikleri” isimli bölümümüzde fantastik kurgu, bilimkurgu ve çizgi roman konusunda yetkin kişilerin seçtiği kitapları sizlere sunacağız.

Fantastik dünyanın tanınmış kişilerine; en sevdikleri fantastik kurgu, bilimkurgu kitapları ve çizgi romanları sorduk. Onlar da bize ilk 5 kitaplarını listelediler. Yeni konuğumuz Amerikalı yazar R.A. Salvatore oldu.

R.A. Salvatore’u yoğun bir zamanında yakaladık. Düşünmeye çok fırsatı olmadı ama aklına gelenleri yine de bizim için söyledi.

İşte R.A. Salvatore’un seçtikleri:

En Sevdiğim 5 Fantastik Kurgu Kitabı

Hobbit (J.R.R. Tolkien)
Liebowitz İçin Bir İlahi (Walter M. Miller, Jr.)
Shanarra’nın Elftaşları (Terry Brooks)
Belgariad (David Eddings)
Lieber’in herhangi bir “Grey Mouser” hikayesi

En Sevdiğim Bilimkurgu Kitapları

Mars (Ben Bova)
Fahrenheit 451 (Ray Bradbury)

R.A. Salvatore Kimdir?

Forgotten Realms (Unutulmuş Diyarlar) evreninde geçen fantastik kurgu yapıtları ile tanınmış olan A.B.D.’li yazar. Sadece A.B.D. sınırları içerisinden 15.000.000’un üzerinde roman satmış olan R. A. Salvatore, yirmi iki kez New York Times en çok satanlar listesine girmiştir.

salvatore3Robert Anthony Salvatore, 20 Ocak 1959 tarihinde, Massachusetts, A.B.D.’de dünyaya geldi. Yedi çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olan Salvatore, Fitchburg Lisesi’nde okuduğu sırada hayatını bilgisayar sektöründe geçirmek istiyordu; fakat kendisine yılbaşı hediyesi olarak getirilen J.R.R. Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi adlı eseri, Salvatore’u edebiyata yönlendirdi.

İletişim Bilimi ve İngilizce alanlarında üniversite dereceleri olan Salvatore, 1982 yılında tam zamanlı olarak yazarlık yapmaya başladı. İlk eseri Echoes of the Fourth Magic olan yazar, 1987 yılında TSR firması tarafından yapılan bir yarışmayı kazanarak Forgotten Realms evreninin yazarları arasında yer alma fırsatı yakaladı.

Salvatore’un ilk yayınlanan romanı, 1988 tarihli Kristal Parçası oldu. Unutulmuş Diyarlar’da geçen bu roman kısa sürede çok büyük bir popülerlik kazandı ve de iki adet devam kitabı ile beraber 1990 yılında bir üçleme haline getirildi. Serinin ana kahramanlarından Drizzit Do’Urden, Unutulmuş Diyarlar’ın en popüler isimlerinden birisi olunca, bu kahramanın hikayesini anlatan Kara Elf Üçlemesi serisi 1990-1991 yılları arasında yayınlandı. Salvatore, Unutulmuş Diyarlar için yirminin üzerinde kitap kaleme aldı.

Unutulmuş Diyarlar’ın yanı sıra kendi yarattığı fantazi evrenlerinde geçen pek çok romanı da kaleme alan yazarın eserlerinin on tanesi çizgiroman olarak uyarlandı. Pek çok kısa hikaye kaleme alan, çizgiroman senaryoları ve AD&D için modüller de yazan Salvatore, George Lucas’ın unutulmaz eseri star-wars’un evreninde geçen Star Wars Episode II: Attack of the Clones ve de Vector Prime adlı iki kitabı da kaleme aldı.

Eski bir boksör ve de halterci olan Salvatore, yazar olmadan önce hokey koçluğu da yapmıştı. Kitaplarında yer alan yoğun ve yüksek düzeyde ayrıntılarla bezeli savaş sahnelerinde Salvatore’un sporcu geçmişinin de payı bulunmaktadır.

R. A. Salvatore, karısı Diane Salvatore ile beraber A.B.D.’de yaşamaktadır. Çiftin Bryan, Geno ve Caitlin adında üç çocuğu bulunmaktadır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Margaret Weis'in Star of the Guardians Kitabı Film Oluyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.