Haberler

“Black Mirror” Yeniden!

black-mirror-dizi-banner

Black Mirror (Kara Ayna) isimli mini diziyi duydunuz mu bilmiyorum. Ülkemizde yayınlanmamış, pek çok kişi tarafından adı bile duyulmamış, İngiliz yapımı 3 bölümlük bir seri.

2011 yılının Aralık ayında 3 bölüm olarak yayınlanmıştı. Her biri, yaşadığımız bu günlerin geleceğine kara bir ayna tutan, her bölümü birbirinden bağımsız olan bilimkurgu türünde yapımlar. Ve şimdi, izleyicilerin yoğun ısrarlarına dayanamayarak ikinci sezona başladılar!

black-mirrorAslında böyle bir fikir hiç akıllarda yoktu. 3 bölüm olarak bırakmışlardı ancak izleyen herkes seriyi çok sevdi ve ısrarla devamını da istediler. Aslında devam demek doğru değil ama geleceğimize farklı bakış açıları ile kara bir ayna tutacak yeni kısa filmler diyelim. Seri, Charlie Brooker’ın kişisel bir bilimkurgu projesi olarak ortaya çıkıyor ancak kısa sürede herkesin beğenisini kazanan bir seri haline geliyor.

İlk sezondaki 3 bölümden biraz bahsedelim;

The National Anthem (Milli Marş):

Bu bölümde, kaçırılan İngiliz Kraliyet Ailesi prensesini kurtarmak için çabalayan bir İngiltere Başbakanı görüyoruz. Asıl anlatılmak istenen ise toplum baskısı ve sosyal medyanın gücü.

Fifteen Million Merits (15 Milyonluk Değer):

Bu bölümde, çok yakın olmayan bir gelecek kurgusu görüyoruz. Hayatta kalmak için çalışmak zorunda kalan zenci karakterimiz başrolde. Tüm hayatın dijitalleştiği, her şeyin artık sanal olduğu bir evrenle karşı karşıyayız. Bir direniş ve farklılaşma çabası bu bölüme damgasını vuruyor. Günümüzün gidişatına çok güzel bir kara ayna!

The Entire History of You (Senin Tüm Tarihin):

Bu bölümde, insanların beynine yerleştirilen bir çip ile yaşanan her şeyin kayıt altına alındığı bir gelecek görüyoruz. Böylelikle insanlar, yaşadıkları her şeyi bir video veya fotoğraf gibi diğer insanlara gösterebiliyor. Fakat bunun kötü yanları da olabilir mi?

 

İşte, yaşantımıza kara ayna tutan bu seri, yoğun istek ve baskılar sonrasında bugün ikinci sezona başladı. Be Right Back (Hemen Döneceğim) isimli bölüm İngiltere’de yayınlandı. 2 yıl aradan sonra gelen bu bölüm, eski izleyicilerin de beğenisini kazanmış gibi görünüyor. 

Diziyi maalesef DVD olarak satın almanız veya bir TV kanalında izlemek mümkün değil. Yine de insanlar bir yolunu bulabiliyor. :)

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Humble Bundle ve Paizo'dan Pathfinder 2E Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.