Haberler

PlayStation 5 Çıkış Tarihi Resmiyet Kazandı

Sony markasının konsol dünyasındaki en büyük silahı PlayStation’ın yeni nesil cihazı, 2020 yılının sonunda piyasaya sürülecek.

Geçtiğimiz nisan ayında yeni PlayStation konsolu hakkında ilk bilgiler ortaya çıkmıştı. Ancak geçen aylar içerisinde Sony tarafı sessizliğe bürünmüştü. Birçok önemli fuarda yer almayan Sony sonunda sessizliğini bozdu.

Jim Ryan

PlayStation’ın resmi blog sayfası üzerinden şirket başkanı ve aynı zamanda CEO’su olan Jim Ryan’ın ağzından yeni PlayStation konsolu hakkında ilk bilgiler açığa çıktı.

Bugünün erken saatlerinde WIRED sitesinde de benzer yazılar çıkmış fakat söylentilerle kısıtlı olduğu için çok dikkatimizi çekmemişti. Birkaç saat sonrasında resmi ağızlardan bu bilgilerin doğruluğu onaylandı.

Jim Ryan’ın açıklamasında yeni konsolun ismi PlayStation 5 olacak. 2020’nin sonunda, yılbaşı tatiline doğru piyasaya çıkacağı belirtiliyor.

Yeni nesil konsolun içerisinde AMD Ryzen serisi işlemci bulunacak. Grafik işlemci içinse Navi ailesinden yardım alacaklar. Ayrıca bu konsol ile birlikte standart olarak SSDler’e de geçiş yapılacağı duyuruldu.

İşin en ilginç kısmıysa yeni Dualshocklar hakkında. Haptic teknolojisi yani dokunma/hissetme teknolojisi konusunda yeni bir şeyler denenecek. Bir otomobil ile duvara çarptığınızda ya da karakterle bir yere düştüğünüzde çıkan hissiyatın daha da gerçekçi kılınacağı söyleniyor. Buna ek olarak suyun içinde yürürken ya da çamurlu bir arazide hareket ederken de farklı hissiyat sağlanacakmış.

PlayStation 4

Yeni Dualshocklar’da sunulacak yeni özellik ise tetik butonları (L2/R2) üzerinde yapılan değişiklik. Kullanılacak yeni bir mekanik sayesinde bir yayı çekip atmaya çalışırken tetik butonu buna göre esneyip sertleşebilecekmiş. Vuruş hissiyatını geliştirmek adına oyun geliştiricileri ile beraber çalıştıklarını ve ortaya çalışan bir teknoloji çıkardıklarını belirtiyorlar.

Şu an için konsolun net çıkış tarihi, fiyatı ya da görüntüsü yok. Önümüzdeki günlerde daha fazla bilginin açığa çıkmasını bekliyoruz. Sevgili dostum ve Playstation gurusu Selim Yılmaz’ın da tahminine göre 21 Aralık 2020 tarihinde satışa çıkmış olacak. Güzel tahmin vallaha.

Ayrıca yeni konsolla birlikte PS4 klasiklerinin birçoğu da anında ulaşılabilir olacakmış. Death Stranding, The Last of Us Part II ve Ghost of Tsushima gibi oyunlar hazırda bekleyecekmiş.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.