Haberler

Playsets ile RPG Oyunları Tabletlere Taşınıyor

Playsets Banner

Playsets adındaki yeni bir uygulama sayesinde, masaüstü oyunlarınıza renk katabilirsiniz.

Tabletlerde kullanılmak üzere tasarlanan Playsets, dijital ortam üzerinden rol yapma oyunları için altyapı sağlıyor.

Birarada oturup aynı masada oyun oynamak, masaüstü rol yapma oyunlarında sıklıkla karşılaşılan bir sorun. Bunun birçok sebebi olabiliyor. Mekan sıkıntısı, zaman bulamamak, hayat mücadelesi derken eski oyun grubunuzla bir araya gelemiyorsunuz. Uzaktan oyun yönetebilmek için çeşitli yazılımlar ve uygulamalar mevcut. En kötü Skype ya da Google Hangouts, oyunlarınız için size yardımcı olabiliyor.

Playsets adı verilen ve yeni duyurulan bir uygulama sayesinde, oyunlarınızı eş zamanlı olarak kurgulayabileceksiniz. Şu an Kickstarter projesi olarak başlayan Playsets’in 30.000 dolarlık bir bütçe toplaması gerekiyor. 25 günden az bir süresi kalmış olan proje, RPG oyuncularının desteğini istiyor.Playsets ikon

Playsets’i diğer yazılımlardan ve uygulamalardan ayıran özelliği, üzerinde herhangi bir mekanik sistemin bulunmaması. Benzer uygulamalar içerisinde, geliştiricileri tarafından yüklenmiş oyun mekanikleri bulunuyor. Oynamak istediğiniz sisteme uygun olmayabiliyorlar ya da hatalarla karşılaşabiliyorsunuz. Playsets ise bu mekanik fikrini tamamen ortadan kaldırıp, hikaye anlatıcılığına yöneliyor.

Harita üzerindeki çizimler 2D olarak tasarlanmış. Ancak karakterinizi bir ağacın arkasına saklayabiliyorsunuz. İsterseniz bu ağaca çıktığınızı da belirtebiliyorsunuz. Kulübelerin pencerisinden içeriye bakma olanağınız var. Bu 2D harita oyuncuyu kısıtlamıyor. İnteraktif bir yapı oluşturuyor. İşin güzel yanı ise karakterinizi oynattığınız zaman uzaktaki oyuncular eş zamanlı olarak hareketlerinizi görebiliyor.

Kendi haritalarınızı hızlı ve basit bir şekilde oluşturabiliyorsunuz. Hangi tasarım, hangi binaya uygun diye soru sorarak vakit kaybetmek yerine, Playsets istediğiniz temaya göre seçenekler sunuyor. Örneğin, orman konseptini seçtiğiniz takdirde, bu konsepte uygun görselleri ortaya çıkarıyor. Tüm görseller birbirleriyle uyumlu. Böylece kendinize ait 2D izometrik bir harita elde etmiş oluyorsunuz.

Oyunun hikaye anlatıcılığı üzerine kurulu olduğundan bahsetmiştik. Playsets herhangi bir ses desteği vermiyor. Ancak karakterleriniz için kullanabileceğiniz yığınla duygu ikonları var. Karakteriniz bir hazineyi bulduğunda, onun mutlu olduğunu belirtmek için gülümseme ikonunu seçebiliyorsunuz. Seçeneğiniz hemen ekrana yansıyor ve eş zamanlı olarak diğer oyuncular tarafından görülüyor.

Playsets Oyun2D olması karakterlerin sabit durduğu anlamına gelmiyor elbette. Aksiyon durumlarında ya da karakterlerin ruh halini belirten durumlarda hareketlilik var. Mezarlıktan çıkmış bir ruh havada süzülüyor ya da bir yaratıktan hasar aldığınızda ona göre efektler ortaya çıkıyor. Bu da uygulamayı tekdüzelikten kurtarıyor.

Playsets, 3 bağımsız geliştirici tarafından tasarlanıyor. Ekibin başında Anthony Maitz var. Piksel çizimleri ve tasarımlarından sorumlu isim Bronwyn Burns. Kodlama uzmanı ise Alex Meyer. Bu isimlere aşina olmayabilirsiniz. Haklısınız. Çünkü bu 3 isim de, bağımsız projelerde çalışmış kişiler. Şimdi ortaya kendi ürünlerini sunmak istiyorlar. 3 kişilik bir ekip için oldukça başarılı bir konsept çıkardıklarını söylemeden geçemeyeceğim.

Alpha sürecinde olan uygulamanın KickStarter üzerinden gelecek bütçeye ihtiyacı var gibi gözüküyor. Henüz 5.000 dolara yakın bir para toparlayabilmişler. Gereken bütçe için katetmeleri gereken uzun bir yol var.

Uygulamanın şu an için iOS işletim sistemine sahip iPad tabletler için geçerli olduğu gözüküyor. İlerleyen süreçte bir Android ya da Windows sürümünü hazırlar mı, bilemiyoruz. Konu hakkında bir açıklamaları mevcut değil.

Uzak kaldığınız oyun grubunnu bu uygulama sayesinde tekrar bir araya toplayabilirsiniz. İsterseniz kendi oyun seanslarınıza renk katmak için kullanabileceğiniz bir harita arayüzü olur. Seçim size kalmış.

Playsets projesi hakkında daha fazla bilgi almak için KickStarter sayfasına bakabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.