Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Pin-Up Bilimkurgu Resimleri

Pin-Up Bilimkurgu Resimleri

pin-up-bilimkurgu-banner

DİKKAT! Galerideki bazı resimler küçük çocuklar için ve işyerinde bakmak için güvenli olmayabilir

2. Dünya Savaşı yıllarında Amerika’daki hemen hemen her evin duvarlarını süsleyen pin-up posterleri bilimkurgu versiyonlarını görmek ister misiniz?

Pek çok sanatçı, eski yılların pin-up çalışmalarından esinlenmişler ve bunları bilimkurgu resimleri haline dönüştürmüşler.

Bu arada, “Pin-up ne ola ki?” diyenler için de açıklayalım;

Pin-up kızı ya da pin-up modeli, yaygın şekilde basılmış resimleri pop kültürü olarak kabul edilmiş olan mankenlere verilen isimdir. Pin-up kızları genellikle, moda modellerinden ya da kadın oyunculardan seçilirler.

“Pin-up” aynı zamanda bu türden fotoğrafların benzerlerinin boya ile resmedilmiş çizimlerine de verilen bir isimdir. Pin-up terimi ilk olarak İngilizce diline 1941 ylında girmiş olmasına rağmen terimin kökeni 1890’lara kadar uzanmaktadır. “Pin up” resimleri, magazinlerden ya da gazetelerden kesilmiş resimler ya da kartpostal ve benzeri biçimlerde olabilirler. Ayrıca bu tür resimler çoğunlukla duvar takvimlerinde bulunmaktadırlar ve bundan dolayı da duvara raptiye ile tutturulmaktadırlar. Pin up teriminin Türkçedeki birebir karşılığı iğnelemek ya da raptiyelemektir. Ancak daha sonraları pin-up kızlarının posterleri de yaygın olarak basılmaya başlanmıştır.

İlginizi Çekebilir  1,5 Milyar Işık Yılı Uzaklıktan Gelen Radyo Sinyalleri Tespit Edildi

Birçok pin-up resmi, kendi dönemlerinin birer seks sembolü olarak görünen Şöhretler (Celebrity)dir. İlk pin-up kızlarının en ünlülerinden biri Betty Grable’dır ve posterleri II. Dünya Savaşında, neredeyse tüm Amerikan askerlerinin soyunma dolaplarını süslemekteydi.

Şimdi sizi birbirinden güzel bilimkurgu pin-upları ile başbaşa bırakalım.