Haberler

Oyuncakların 5000 Yıllık Tarihi

oyuncak-sergi-banner

Yazar ve şair Sunay Akın‘ın özel koleksiyonundan oluşan ve yine küratörlüğünü kendisinin yaptığı “5000 Yıllık Hikaye: Oyuncak Sergisi” açıldı.

“Mall Of İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi”nin içerisinde yer alan “MOİ Sanat”taki açılışta basın mensuplarına açıklama yapan Sunay Akın, toplumsal şiddetin önüne geçmek için, oyuncak seçimine dikkat etmek gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Akın, oyuncağın tarihini anlatmanın, toplumu barış içinde bir arada yaşamaya yönlendirdiğini belirterek, “Oyuncağın tarihi, uygarlığın tarihidir. Bu oyuncak müzesinin sergisinde geçen bir saat, bin kitabın ışığına bedeldir. Burada çocuklar evet mutlu olacak, bilgi alacak ama sadece çocuklar değil anne-babalar, hatta büyükbabalar, dedeler, nineler bile o bilginin ışığını alacak” dedi.

sunay-akin-oyuncak-sergi

Bir ülkenin geleceğinin o ülkenin çocuklarının hayallerinde ve oyunlarında olduğuna vurgu yapan Akın şöyle konuştu:

“İstanbul Oyuncak Müzesi’ni Göztepe’de açmasaydım, bugün açıyor olsaydım, içeride gördüğünüz şekilde olacaktı. Bütün o gözlemlerim, deneyimlerim, dünya müzeciliği hakkında yaptığım çalışmalarda geldiğim son nokta bu. Burada oyuncak tarihinin en önemli eserlerini göreceksiniz. Her oyuncak müzelik değildir. Yani bir oyuncak sergisi açmak, bir oyuncak müzesi düzenlemek, evde çocukların oynamadığı ya da eskiden oynadığı oyuncakları bir araya getirmek değildir.”

oyuncak-sergi

Sergiye ev sahipliği yapan “Mall Of İstanbul” adına konuşan, Torunlar GYO İcra Kurulu Üyesi Zeynep Torun, kültür ve sanata katkı sağlamayı çok sevdiklerini aktararak, “Bu müzenin tarihsel akışı içinde gerçekleşmesi, bu kompozisyonu sağlaması ve daha önce sergilenmemiş oyuncakların burada olması müzeyi bence eşsiz kılıyor. Bu müzeyi sadece çocuklar için tasarlamamış Sunay Bey. Özellikle yetişkinlerin, anne-babaların çocukların elinden tutup, çocukla çocuk olmasını istemiş. Biz de bunu destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Oyuncakların 5 bin yıllık gelişiminin aktarıldığı sergi, çeşitli ülkelerden toplanan ve farklı kültürleri simgeleyen 4 bin parçalık koleksiyondan seçilen antika oyuncaklara ev sahipliği yapıyor. Sergide, Sunay Akın’ın 2005 yılında açtığı “İstanbul Oyuncak Müzesi”nde daha önce hiç sergilenmemiş oyuncaklar bulunuyor.

Çocuklar için özel kurgulanmış sesli tur istasyonları, çocuklar ve yetişkinler için atölye çalışmalarının da yer aldığı sergi, 24 Nisan‘a kadar görülebilir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars Oyuncakları 700 Milyon Dolar Kazandırdı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.