Oyun Haberleri

Valve, Yıllar İçerisinde Birden Fazla Half-Life Projesini İptal Etmiş

Valve firmasının Half-Life: Alyx’ten önce birçok farklı Half-Life projesine kalkıştığı ancak hepsini iptal ettiği ortaya çıktı.

Baştan uyaralım, bu haber Half-Life 3 onaylandı gibi bir haber içeriği taşımıyor. Artık o şakaları çoktan geride bıraktığımızı düşünürsek, konumuza hızlıca giriş yapabiliriz.

Mart ayında, Valve ilginç bir atılım gerçekleştirerek oyun dünyasının en kült yapımlarından biri olan Half-Life’ı VR arenasına taşıdı. Alyx adıyla çıkan oyun, VR tecrübesini sonuna kadar oyunculara sunmayı başardı. Birçok oyuncu, almayı düşünmediği halde VR cihazları satın aldı. Valve firmasının zamanında yaptığı yatırımlar da haliyle kendisine artı olarak geri döndü.

Elbette oyuncuların beklediği şey Half-Life VR oyunu değildi. Onlar Half-Life 3 ya da yarım kalan Episode 2 üzerine çıkacak Episode 3’ü bekliyordu. Fakat bu beklentiler hiçbir zaman gerçeğe dönüşmedi.

İptal Edilen Half-Life Oyunları

Geoff Keighley ve Gabe Newell

Valve’in üst düzey yöneticilerinden ve Half-Life’ın arkasındaki isimlerden biri olan Geoff Keighley, 9 Temmuz tarihinde bir belgesel yayınladı. Şu an bu belgeseli Steam üzerinden 18,50 ₺ fiyata satın alabilirsiniz. Tüm Valve tarihini ve Half-Life projesini içeren belgeselde, Keighley iptal edilen Half-Life projelerinden de bahsediyor.

Bunlardan ilki, tahmin edeceğiniz üzere Half-Life 3’ün ta kendisi. Ancak bu projenin iptali, yetersiz altyapı ve az çalışan sayısı yüzünden gerçekleşiyor. Oynanabilirlik açısından, sürekli değişen ve dinamik bir harita yaratmanın zorlukları yüzünden 2013 yılında projeden vazgeçilmiş. Source 2 grafik motorunun o zamanki yapısı da bu tarz bir oyuna yeterli gelmemiş.

Planlanan Half-Life 3’te, her bir oyuncuya farklı oynanabilirlik sunmak istenmiş. Örneğin, bir binanın içerisindeki düşmanların yerleri her oyuncuda farklı olacakmış. Bugünlerde sıkça oynadığımız Roguelike oyunlarda olduğu gibi.

Bir başka iptal edilen oyun ise Shooter kod adlı bir VR oyunuymuş. Bedava olarak sunulacak oyunda, Half-Life 2 içerikleri sunulup oyunculara VR içerisinde aksiyon yaşatılması planlanmış. Mesela, oyuncuların üzerine sürekli Combine askerleri gelecekmiş ve onları durdurmaya çalışacakmışız. Diğer oyuncular da kendi haritalarını ve içeriklerini sunabilecekmiş.

Bu proje de oyunculardan gelebilecek ters tepkiler yüzünden 2016 yılında iptal edilmiş. Doğru da bir karar olmuş bence. Half-Life için böyle minik ve safi aksiyon dolu bir oyun deneyimlemek istemezdim.

Aynı yıllarda Borealis kod adlı bir Half-Life oyunu daha geliştirilmiş ancak 2015 yılında iptal edilmiş. Episode 2’de gördüğümüz Borealis gemisinde, zamanda yolculuk yapacağımız bir tasarım düşünülmüş. VR destekli oyunda, oyuncular geminin çeşitli alanlarında, farklı zaman aralıklarında gezerek hikayeyi daha iyi anlamaya çalışacaklarmış.

Son olarak da NoClip YouTube kanalının Half-Life belgeselinde de yer alan Ravenholm’ün iptali gerçekleşmiş. Bu oyun, Half-Life 2’nin ürkütücü kasabasında, korku-gerilim dolu bir deneyim sunacakmış.

Bunlara ek olarak Valve’in kafasında Left 4 Dead 3 düşüncesi de varmış. Hatta birkaç yıl öncesinde bazı taslak çalışmaların sızdırıldığını hatırlıyorum. Fakat bunlar sadece çizimden öteye gitmemişti. Valve ayrıca, Elder Scrolls ve Dark Souls benzeri bir RYO oyunu üzerine de bolca vakit harcamış ancak gerçekliğe hiç bir zaman dökememiş.

Half-Life 3 Olur Mu?

Yazının girişinde bu konuşmayı yapmayacağız demiştik ama bu kadar iptalin ardından insan düşünmeden de edemiyor. Valve halen başka bir Half-Life oyunuyla uğraşıyor olabilir mi? Yarım kalan hikayeyi bitirmek adına bir şeyler deniyor olmalı diye düşünüyorum.

Öte yandan Valve’in oyun yapmaktan çok bu pazara yatırım yapan bir firma haline gelmesi de düşündürüyor. Artık oyun yapmaktan ziyade, oyun yapanları desteklemeyi ve yatırımlarla büyümeyi planlayan bir yapı haline gelmiş durumda.

Half-Life 3 olur mu, olmaz mı hiç belli olmaz…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Nasıl Hayatta Kalacağınızı Biliyor Musunuz: How To Survive

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.