Oyun Haberleri

Valve, SteamOS’u Duyurdu!

steamos-banner1

Steam’in bu hafta boyunca duyurusunu yapacağı 3 maddenin, ilki açıldı.

Yakın dönemde, Gabe Newell’in LinuxCon sırasında yaptığı konuşmalar da oyuncuların dikkatini çekmişti. Newell, Steambox projesini bir kenara atmadıklarını, üzerinde hâlâ çalıştıklarını söylemişti.

steamos_livingroomArdından Valve, mini geri sayım sitesi açarak bu hafta boyunca 3 yeni projenin duyurusunu yapacağını açıklamıştı. İlk duyuru geçtiğimiz dakikalarda açıldı.

SteamOS Duyuruldu!

Gabe Newell’in Linux hakkında bu kadar atıp tutmasından bazı şeyleri anlamalıydık. Valve, Linux temelli yeni bir işletim sistemi duyurdu. İsmi ise SteamOS. Big Screen sayesinde oyuncuların oturma odasına konuk olan Steam platformu, yeni işletim sistemi sayesinde daha geniş kitlelere ulaşabilecek.

SteamOS’nin tam bir performans canavarı olacağı söyleniyor. Oyunları yüksek çözünürlükte ve tam performansla oynabilmek için özel ayarlarla gelecek. Ayrıca oturma odasında kullanılan herhangi bir cihaza rahatlıkla yüklenip, entegre edilebilecek. Yeni işletim sistemi kullanıcıları tarafından da evrime uğrayacak. Geliştiricilerin sunduğu sürümden bağımsız olarak, SteamOS yenilenebilecek. Yani kullanıcılara rahatlık ve esneklik sağlanacak.

SteamOS ile birlikte 4 yeni özellik de duyuruldu:

  • SteamOS sayesinde, oynanan oyunlar anında Stream Video olarak aktarılabilecek.
  • Müzik, TV dizileri ve filmler için özel altyapı oluşturulacak. Bu sayede Steam’in sadece oyun platformu olmaktan çıkacak.
  • Family Sharing, geçtiğimiz haftalarda duyurulan bir özellikti. SteamOS, Steam Cloud desteği sağlayarak diğer oyuncu nerede olursa olsun oyun paylaşımına izin verebilecek.
  • Aile Ayarları ile kimin hangi oyunlara ulaşabileceğine, kimin yasaklanacağına siz karar verebileceksiniz.

SteamOS, Steam platformunun sağladığı tüm özellikleri sunacak. Yani Steam katalogunda bulunan 3000′den fazla oyun, Game Hub özelliği, arkadaş listesi SteamOS içerisinde bulunacak.

Yeni işletim sistemi 2014′ün başı itibariyle kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak. Daha fazla detaylı bilginin ilerleyen günlerde açıklanacağı belirtildi.

Detaylı bilgi için SteamOS web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Alıntıdır: Technopat.net

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.