Oyun Haberleri

Ukrayna’da Bulunan Retro Oyun Müzesi Yok Oldu

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş ikinci ayına yaklaşırken Mariupol şehrinde yer alan Bilgisayar Müzesi de bombaların kurbanı oldu.

Can kayıplarına, emsali olmayan travmalara ve asla kapanmayacak yaralara yol açman savaşlar tarihi de yok etmeye devam ediyor. Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’ya açtığı savaşta an itibariyle binlerce sivil hayatını kaybetmiş durumda, milyonlarca Ukrayna vatandaşı savaştan kaçmak için komşu ülkelere akın ediyor. Ukrayna’nın tarihi dokusunda da geri dönüşü olmayan bir tahribata yol açan saldırılarda maalesef ülkenin Mariupol şehrindeki Club 8-bit Bilgisayar Müzesi de yok oldu.

Mariupol Bilgisayar Müzesi, Dmitry Cherapanov tarafından bundan 15 sene önce kurulmuştu. Müzede 1950’li yıllardan günümüze uzanan bilgisayarlar, konsollar ve envaiçeşit teknolojik üründen oluşan 500 parçalık geniş bir koleksiyon sergilenmekteydi. Koleksiyon, Sovyet Bloku ülkelerinin bilgisayar devrimi sonrası ürettiği bilgisayarlar ve oyun teknolojilerini de bünyesinde barındırmasıyla dikkat çekiyordu.

“Bitti. Mariupol Bilgisayar Müzesi artık yok. Hayatımın 15 senesini verdiğim koleksiyonum küle dönmüş durumda. Her şey artık Facebook’a ve internet sitesine fotoğraflarını çekip koyduğum birkaç anıdan ibaret.”

Facebook sayfası üzerinden müzesiyle birlikte maalesef evini de kaybettiğini, sağlık durumunun iyi olduğunu ve güvende olduğunu açıklayan Cherepanov, retro bilgisayar toplama hobisini 15 sene önce şahsi koleksiyonunu müzeye dönüştürerek aynı zamanda işi haline getirmişti. Kendisi profesyonel olarak eski bilgisayar ve teknolojik parçaların bakım onarım işlemlerini de yapıyor, müzenin tek yetkilisi olarak görev alıyordu.

Cherepanov şu sıralar PayPal üzerinden hem kendisi hem de ülkesi Ukrayna için yardım kampanyası yürütüyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Overwatch'tan Yeni Kahraman - Echo

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.