Oyun Haberleri

Ubisoft’un El Değiştirmesi Gündemde

Oyun dünyasındaki satın alma furyasının son halkası Ubisoft olacak gibi. Potansiyel alıcılar arasındaysa ne Microsoft‘un ne de Sony‘nin adı geçiyor.

Bildiğiniz üzere Sony ile Microsoft arasındaki firma satın alma savaşları tam gaz devam ediyor. Activision Blizzard‘ın rekor fiyata Microsoft’a satılmasının ardından irili ufaklı pek çok stüdyo büyük bir hızla el değiştirmeye başlamıştı. Dedikodulara göre yakın zamanda Ubisoft cephesinden de benzer bir haber duyma ihtimalimiz var. Şirket yetkilileri uzunca bir süredir yatırımcılar ve özel sermaye şirketleriyle görüşme halindeymiş.

Ubisoft da birkaç senedir Activision Blizzard’la benzer suçlamalarla karşı karşıya. Ücret adaletsizlikleri, sistematik cinsiyetçilik, cinsel taciz ve kötü çalışma koşullarının ortaya çıkmasıyla çalışanlar ve sektör paydaşları isyan bayrağını çekmişti. Hal böyle olunca Ubisoft hisseleri geçtiğimiz sene %41 oranında değer kaybederek dibi görmüştü.

Ubisoft’un güncel pazar değerinin yaklaşık 4.06 Milyar Euro olduğu belirtiliyor. Bethesda‘nın Microsoft tarafından satın alındığı dönem pazar değeriyse 5.9 Milyar Euro’ydu, yani Ubisoft köklü bir şirket olmasına karşın şu anda nispeten uygun fiyatlı şirketler arasında. Şaşırtıcı bir detay daha: Alıcı adayları arasında Sony’nin de Microsoft’un da en azından şimdilik adı geçmiyor. Bloomberg’in haberine göre yatırım şirketleri Blackstone Inc. ve KKR & Co. kesin karar vermeseler de Ubisoft’la ilgileniyormuş. Ubisoft’un CEO’su ve en büyük hissedarı Yves Guillemont‘un da şirketi tamamen alabileceği konuşuluyor.

İçeriden kaynaklara göre şirketin satış hazırlıkları Microsoft’un Blizzard hamlesinden çok daha öncesinden beri yapılıyormuş, anlayacağınız şirket bir noktada kesin olarak satılacak gibi duruyor. Satışın ne zaman nasıl sonuçlanacağını ve biz oyuncuları nasıl etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.