Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Oyun Haberleri » Türkiye’nin İlk ve Tek Dijital Oyun ve Konsolları Sergisi Görücüye Çıkıyor

Türkiye’nin İlk ve Tek Dijital Oyun ve Konsolları Sergisi Görücüye Çıkıyor

old-console-game

Kısa adı DOYKOM olan Dijital Oyun ve Konsolları Müzesi ilk sergisini gerçekleştiriyor. On yıldan uzun süren bir araştırma ve hazırlık döneminin ardından kurulacak olan müzenin ilk sergisi, 23-24 Mayıs tarihlerinde Bilişim Zirvesi Çocuk etkinliğinde görücüye çıkıyor.

Video oyunlarının hayatımıza girmesinin 40. yılı yaklaşıyor. Bu süreçte sürekli olarak büyüyen oyun sektörünün hacmi, dünyada 100 milyar dolara ulaştı ve Türkiye’den de başarılı örnekler ortaya çıkıyor. “Eski ve yeni oyun severleri bir araya getirip, kuşak ve kültür farklılığını ortadan kaldırma” hedefi ile yola çıkan Türkiye’nin ilk ve tek Dijital Oyun ve Konsollar Müzesi, Bilişim Zirvesi Çocuk ’15 etkinliği çerçevesinde meraklıları ile buluşuyor.

murat_oktay-doykom

İçeriğinde 200’den fazla konsol ile binlerce oyun bulunan koleksiyonda, ziyaretçiler en değerli parçalarından örnekleri görme ve deneme şansına sahip olacaklar. Bunlar içinde dünyanın ilk oyun konsolu Magnavox Odyssey, Atari Ultra Pong ve Arcadia 2001 gibi ürünlerin yanı sıra, Dedektif Fırtına ve İstanbul Efsaneri: Lale Savaşçıları gibi tamamen yerli üretim ve emekle ortaya çıkan ürünler de yer alacak.

İlginizi Çekebilir  Firefly Online 2014'te Geliyor

Konsol ve oyunlar, 23-24 Mayıs 2015 tarihinde, Kadir Has Üniversitesi, Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek olan Bilişim Zirvesi Çocuk ’15 etkinliği çerçevesinde sergilenecek.

doykom_logo_clearDOYKOM HAKKINDA

On yıldan uzun süren araştırma ve çalışmanın sonucunca toparlanan yüzlerce konsol ve oyunun birleşiminden oluşan müze, Ekim 2015 tarihinde hayata geçecektir. Aynı zamanda Merlin’in Kazanı sitesinin kurucusu Murat Oktay’ın girişimi olan müze, adetsel ve içerik olarak Avrupa’nın en büyük ikinci koleksiyonu olma özelliğini taşıyor.