Oyun Haberleri

Sony Hisseleri Güne Sert Düşüşle Başladı

Microsoft‘un Activison Blizzard‘ı satın almasının ardından Sony hisseleri %13 düştü, şirket bir gecede 20 milyar dolar değer kaybetti.

Activision Blizzard’ın Microsoft çatısı altına girişinin oyun piyasasındaki etkisi daha ilk günden kendini göstermeye başladı. Şirketin sektördeki en büyük rakibi Sony, bu sabah Tokyo borsalarının açılmasıyla güne %13’lük değer kaybıyla başladı, yani tamı tamına 20 milyar dolar. Bu aynı zamanda Sony’nin 2008 yılından beri yaşadığı en büyük düşüş olma özelliğini taşıyor.

Activision Blizzard Artık Microsoft Bünyesinde!

Microsoft’un imzaladığı 69 milyar dolarlık anlaşma, oyun sektörünün en büyük satın alımı olarak zirveye oturmuş durumda. Hal böyle olunca gelirinin %30’unu oyun donanım ve hizmetlerinden sağlayan Sony’nin etkilenmemesi de kaçınılmaz oldu tabii ki. Bu gelirin hatırı sayılır bir kısmını senelerdir PlayStation markası üzerinden exclusive oyun ve konsol satışıyla sağlıyor firma. Stüdyolarında küçülmeye gitmesi, exclusive ve yeni ip noktasında yavaşlaması, Game Pass karşısında zayıf kalan PlayStation Plus ve büyük satın alma hamleleri derken iyice ezilmeye başlamış durumda.

İlginizi Çekebilir  Trump Karşıtı Oyun Kampanyası - Humble Freedom Bundle

World of Warcraft, Diablo ve Overwatch gibi pek çok büyük oyun 2023 yılında yeni yuvaları Xbox’a geçecek. Ancak Asymmetric Advisors’dan Amir Anvarzadeh’e göre özellikle Call of Duty, Sony’nin akıbetinde kilit rol oynayacak.

“Sony tarihinde görülmemiş bir meydan okumayla karşı karşıya. Call of Duty, süreç tamamlanınca muhtemelen yalnızca Game Pass özel kütüphanesine eklenecek. Bu durum büyük kırılma noktası yaratabilir.”

Peki eli armut mu topluyor bu Sony’nin?

Dedikodulara göre hayır, Sony’nin elindeki kartlar hala bitmiş değil. Duyumlara göre firma Project Spartacus adında yeni bir abonelik servisi üzerinde çalışıyor. Game Pass’e rakip olarak planlanan servisin üç farklı abonelik çeşidi olacakmış.

  • Birinci kademe aboneler halihazırda mevcut PS Plus avantajlarına ve multiplayer oynama imkanına sahip olacak.
  • İkinci kademe aboneler PS Plus avantajları yanında PS Now özelliklerini de kullanabilecek.
  • Üçüncü kademede ise tüm bunlara ek olarak PS1, PS2 ve PS3 dönemi oyunlara erişim sağlayan geriye dönük uyumluluk özelliği sunulacak.

Spartacus’ün resmi duyurusu henüz yapılmadı, şimdilik bildiklerimiz dedikodulardan ibaret. Ancak Jason Schreier gibi kulağı delik basın mensupları ve PS5 kütüphanesinde görülmeye başlayan PS3 oyunları aşağı yukarı bu tarz bir sistem olacağını doğrular nitelikte.

Sony’nin planları Microsoft’u geçmeye yetecek mi bilinmez, ancak firmayı zor günlerin beklediği kesin.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  World of Warcraft'ın Yeni Macerası Battle for Azeroth: Rise of Azshara Yayında!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.