Oyun Haberleri

Reddit’in Kurucusu, Oyun Sektörünün Play 2 Earn Sistemine Döneceğini Söyledi

Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian, gelecek 5 yıl içinde oyun pazarının yüzde 90’ının Play 2 Earn (Oyna Kazan) şeklindeki oyunlardan oluşacağını düşündüğünü söyledi.

Reddit’in kurucu ortağı, 5 yıl içinde oyunlara dünyanın parasını harcamak yerine video oyun oynayarak para kazanılacağını öne sürdü.

Independent’ta yer alan habere göre, Ohanian gerçek dünya para birimlerine dönüştürülebilen oyun içi kripto para birimleri üretmek için blok zinciri teknolojisini kullanan yeni oyun modelinin, kişilerin sadece video oyunları oynayarak önemli miktarda para kazanmasına imkan sağlayacağını öne sürdü.

Ohanian, Where It Happens podcast’inde, “İnsanların yüzde 90’ı harcadıkları zamanın karşılığını layıkıyla almazsa video oyunu oynamayacak,” dedi.

5 yıl içinde zamanınıza gerçekten de hak ettiği değeri vereceksiniz ve reklamlar için hasat edilmek ya da gerçekte elinize geçmeyen çekiçler satın almak adına dünyanın parasını harcamak yerine blok zincirde karşılığı olan ve bir o kadar eğlenceli oyunlar oynayacak ama bu sefer hasat eden siz olunca para da kazanacaksınız.

Kripto para borsası Kraken Intelligence‘da çalışan kripto araştırmacıları, şirketin adını taşıyan yıllık raporda Play 2 Earn ve blok zinciri oyunları üzerinde yükselen yeni sanal ekonominin sonuçlarına dikkat çekti.

play 2 earn, token

Raporda, “Bu modelin doğuracağı sonuçlar oyun dünyası için devrim niteliğinde, özellikle de kullanıcıların, milyarlık gelir elde eden Fortnite’ta olduğu gibi oyun içindeki varlıklara gerçek para harcadığı bu çağda’ dendi.

Oynayarak Hayatını Kazan

Oyna-Kazan modelinin düşük vasıflı işçilerin gerçekten bu işi üstlenerek oyun içindeki ödüllerle hayatlarını geçindirebilecek bir gelir elde etmesi sayesinde verimli bir ortam sağlayabileceğini düşünen bazı kişiler, bu modelin evrensel temel gelire bir alternatif oluşturabileceğini ve böylece sadece oyun dünyasında değil, toplumun daha geniş kesimleri üzerinde de önemli etkiler yaratma potansiyeline sahip olabileceğini savunuyor.

Oyna-Kazan, karakterinizi ya da avatarınızı bir şirketin logosuyla süslemekten metaverse’te çeşitli hizmetler sunmaya kadar birçok farklı şekil alabilir. Bu tür hizmetler, sanal dünyada konser vermesi için bir kişinin uzay gemisini metaverse’ün bir yerinden başka bir yerine götürmeyi içerebilir.

Oyun içi ödüller, oyuncuların görevi tamamlaması karşılığında değerli NFT’ler kazanmalarını da sağlayabilir.

Pokemon tarzı Axle Infinity oyunu gibi bu modele ait ilk sürümlerde oyuncuların oyun içi ödüllerden ayda 500 dolara kadar kazandıkları görülmüştü.

Kraken’in raporunda, ‘İleriye bakıldığında, endüstri büyüdükçe ve ticari katılım arttıkça, birçok kişinin metaverse’te dijital binalar tasarlayarak, etkinliklere ev sahipliği yaparak ve Oyna-Kazan mekaniğine sahip oyunlar oynayarak kariyer yapması mümkün’ dendi.

Genel olarak metaverse’ün yeni sanal dünya ekonomileri oluşturma ve oyuncular, yatırımcılar, yaratıcılar ve daha birçokları için çok sayıda ekonomik fırsat sağlama potansiyeli var… 2022 yılının sonlarında metaverse’ü saran duygulara ve hem kriptonun içindeki hem de dışındaki şirketlerden ve projelerden gelen haberlere dayanarak, bu sanal dünyalarda yaşanacaklar söz konusu olduğunda henüz buzdağının sadece görünen kısmını görmüş olmamız muhtemel.

Kaynak: Independent

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  J.J. Abrams, Portal Filmi Hakkında Konuştu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.