Oyun Haberleri

Pac-Man, 40. Yılını Kutluyor

Japonya’dan çıktığı dönemde tüm dünyayı kasıp kavuran nokta yiyip hayaletleri kovalayan Pac-Man, bugün itibariyle 40 yılı geride bıraktı.

Toru Iwatani’nin tasarladığı ve Namco etiketiyle ilk kez 22 mayıs 1980 tarihinde çıkışını yapan Pac-Man, tam 40 seneyi devirdi. Birçoğumuzun ilk oyun deneyimi olan Pac-Man, en uzun süreli oyun karakterlerinden biri olma ünvanına sahip. Ayrıca en çok satan oyunlar listesinde üst sıralarda bulunuyor.

Aynı yılın sonlarına doğru ABD merkezli Midway tarafından bizim atari makinesi olarak bildiğimiz Arcade cihazlara getirilen Pac-Man furyası, küresel çapta bir çılgınlığa yol açmıştı.

Pac-Man’in 40. yılı şerefine CNN’e röportaj veren yaratıcısı Iwatani, o günleri şöyle anlatıyor, “70lerin sonuna doğru oyun fikirlerimi sıralamaya başladığımda, arcade makineler genellikle uzaylıları öldürme üzerine kurulu şiddet içerikli oyunlardı. Sadece erkek çocuklarının takıldığı kasvetli ortamlarda bu oyunlar oynanıyordu. Benim yapmak istediğim ise kadınların ve çiftlerin keyifle ziyaret edip oynayabilecekleri bir yer tasarlamaktı. Böylece kadınlara neler hitap edebilir diye düşünerek Pac-Man’i ortaya çıkarmaya başladım“.

Pac-Man’in isminin ortaya çıkması da bir hayli ilginç. Zaten bilenleriniz vardır fakat bahsetmeden de geçmeyelim. Japonca’da, “paku paku” adında bir tabir var. Yani afiyetle mideye indirmek gibi bir karşılığı var. Pac-Man’in beyaz noktaları yerken çıkardığı ses ve ismi de buradan geliyor.

İlk döneminde Puck-Man ismiyle hazırlanan ancak ABD’de ismin başına gelebilecek F harfiyle işlerin rengi değişeceği korkusundan Pac-Man ismine evrilme sürecini de unutmamak lazım.

İlginizi Çekebilir  Jumanji'nin Yeniden Yapımı Sonunda Yönetmenini Buldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu