Oyun Haberleri

Oynadığınız Oyunların Kokusunu Almak İster Miydiniz?

İsveçli araştırmacılar, bulunduğunuz ortama göre koku salgılayan sanal gerçeklik cihazı geliştirdi! Artık oynadığınız oyunların kokusunu alabileceksiniz.

İsveç‘te yer alan Malmö Üniversitesi ile Stockholm Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, sanal gerçeklik meraklılarının oldukça ilgilerini çekecek bir gelişmeye imza attılar. 

Olfaktometre olarak adlandırılan ve genelde laboratuvarlarda insanların koku algılama eşiğini ölçmek için kullanılan bu cihazı özelleştiren araştırmacılar, bu teknolojiyle entegre bir sanal gerçeklik oyunu geliştirdiler. Böylece, sanal gerçekliğin görsel ve işitsel deneyimine kokuyu da ekleyerek deneyimi daha gerçekçi bir hale getirmeyi başardılar. 

İsveçli araştırmacılar tarafından geliştirilen cihaz dört valfli bir yapıya sahip. Böylece cihaz, hem ayrı ayrı dört koku çeşidini verebiliyor hem de bu kokuları karıştırarak farklı kokular oluşturabiliyor. 

Oyun İçinde Şarapları Kokladılar

Malmö Üniversitesi ile Stockholm Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, geliştirdikleri sanal gerçeklik cihazının doğru zamanda doğru kokuları verip vermediğini öğrenmek için, içinde çeşitli şarapları koklayıp karşılaştırabildiğiniz bir oyun geliştirdi. Oyunda içinde birçok şarap koklayan araştırmacılar, gerçek hayattaki kokulara oldukça benzer olduğunu belirttiler. Test sonucunda, artık video oyunlarında sadece görsel ve işitsel duyu organlarımızı değil, koku duyumuzu da aktif edebileceğimiz anlaşıldı.

Henüz test aşamasında olan cihaz, ileride oyuncu deneyimini geliştirmek için sıklıkla kullanılan bir araç haline gelebilir. Baldur’s Gate oynarken Faerun’un havasını koklamak veya Fallout oynarken post-apokaliptik radyoaktif bir atmosferde pas ve toz kokuları arasında ilerlemek keyifli olabilir.

Kaynak: Pazarlamasyon, Engineering & Technology

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.