Oyun Haberleri

O Göbekle Dalıyoruz, Evet – Dave the Diver Çıktı

Sabah dalgıçlık yapıp balık tuttuğumuz, akşamları da o balıklardan suşi yapıp sattığımız Dave the Diver erken erişimden çıktı. Bu yılın en başarılı ve en çok bağımlılık yapan bağımsız oyunu olabilir. Kaçırmayın.

Tabii ki Dave the Diver yalnızca bir balıkçılık ve yönetim oyunu değil. Aynı zamanda fantastik elementler içeren ilgi çekici bir macera.

Hikayemiz Dave güneşlenirken başlıyor. O keyfine bakarken arkadaşı Cobra arıyor, Dave’i yanına davet ediyor. Muhteşem iş imkanları ve lezziz suşi hayalleriyle Dave’in gözünü boyuyor. Dave, Cobra’nın yanına vardığında bahsi geçen suşileri yemek için önce dalıp balık tutması gerektiğini öğreniyor. Sonra da suşiye para ödemesi gerektiğini. Ardından da suşi restoranında garsonluk yapacağını. Fakat oyun bizim ilgimizi ilk saatin sonlarına doğru çekmeye başlıyor. O sıralar Dave’in daldığı sularda bir deniz canavarının varlığından şüphelenmeye başlıyoruz. Ayrıca akıllı telefonumuzu elimizden düşürememeye başlıyoruz.

Dave the Diver, uzak doğu temasını bolca ve hoşça kullanan bir oyun. Bunu da anime ve mangalara çok hayran olmayan biri olarak söylüyorum. Yer yer oyuncusunu güldürmeyi başarıyor. Fakat oyunun asıl iyi yaptığı şey oyuncusunun ilgisini sürekli canlı tutacak şekilde yeni içerikleri arka arkaya sıralaması. Zira Dave’in daldığı sular mistik bir öze sahip. O her daldığında taban değişiyor, dünyanın her yerinden balıklar bu sularda beliriyor ve hatta denizin altında yaşayan bir insan kolonisinin bile varlığı söz konusu. Siz deyin denizkızı, ben diyeyim Atlantisliler.

Dave the Diver Erken Erişimden Çıktı

Dave the Diver, 2022 yılının Ekim ayında erken erişime girmişti. Steam Yaz İndirimi başlamadan bir gün önce de tam sürümünü yayınladılar. Arada geçen sekiz aylık sürede oyun büyük bir başarı ve hayran kitlesi kazandı. Steam’de 12 bine yakın yorumda %98 olumlu tepki almayı başarmıştı. Bakın, erken erişimdeyken!

Halbuki “sabah balık tut, akşam suşi sat” pek de muhteşem bir oyun gibi durmuyordu. Grafikler de kimi zaman komik içerikler sunsa da öyle çok etkileyici değildi. Dolayısıyla oyunun nasıl bu kadar başarılı olduğunu anlamak için oynamak gerekiyor. Gerçi biz oynayıp size anlatacağız zaten. İncelemesi çok yakında yayınlanacak. Şimdiden kendimi tutamayıp bayağı bir anlattım, ama neyse.

Oyunun Türkçe dil desteği bulunmuyor. Fiyatı ise şu an 171 TL. Henüz oyunu bitirmemiş olsam da oynadığım kadarıyla bu fiyatı hak ediyor. Zaten o fiyat artık dışarıda bir öğün yemek yemekten birazcık daha fazlasına denk geliyor. Bence Dave the Diver ile balığa, suşiye, maceraya ve keşfe doymayı tercih ederseniz pişman olmazsınız.

Bu arada şu uyarıyı yapayım: RPG demelerine aldanmayın. Oyunun RPG yönü pek kuvvetli değil diyebilirim. Oyunu macera ve tycoon tipi oyunların birleşimi diye tanıtmışlar. Hiç yanlış değil. Aynı zamanda oyunlarda yan görevlerin peşinde koşup koleksiyon toplamaktan hoşlanıyorsanız da bu oyun ilginizi çekecektir.

Steam sayfasını buradan inceleyebilirsiniz. Zaten Özay’ın oyun tavsiye listesine göre Dave the Diver, zamlanmadan alınması gereken oyunlardan.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.