Oyun Haberleri

Mobil Oyun Oynama Alışkanlığı Artıyor

AdColony‘nin yaptığı araştırmaya göre her 100 kişiden 42’si günde en az bir defa mobil oyun oynuyor. Ayrıca 100 kişiden 88’i de telefonunda mobil oyun oynamakta.

Ntv‘de yer bulan habere göre mobil oyun oynama alışkanlığı artış göstermiş durumda. AdColony isimli araştırma firmasının paylaştığı veriler de bunu destekliyor.

AdColony, Avrupa, Orta-Doğu ve Afrika bölgesinde kapsamlı bir araştırmada bulunmuş. Bu araştırmada 1.250 katılımcı sağlanmış ve elde edilen verilerle bir rapor uluşturulmuş. Araştırma yapılan bölge içerisinde katılımcıların %88‘i mobil oyun oynamakta. Ek olarak %42lik kısım günde en azından bir defa mobil oyun oynuyor. Verilere katılımcıların %67‘si ise haftada 3 saatten fazla mobil oyun oynamaya vakit ayırmakta.

Bu noktada korona virüs salgının da verilere etki ettiği düşünülmekte. Mobil oyun geliştiricileri ya da bu platformlarda reklam çalışması yapan şirketler, kullanıcılara yönelik farklı kampanyalar yürüttükleri de belirtilmekte. Bu reklamlar katılımcıların, oyuniçi para harcamasını da sağlamış durumda. Reklamları izleyen katılımcıların %66lık kısmı oyuniçin alışveriş yaptığını belirtmekte.

Mobil reklamlar sayesinde %71lik kısım, gösterilen ürünü ya da markayı daha iyi hatırladıklarını belirtiyor.

Türkiye’deki Veriler Ne Gösteriyor?

Yapılan araştırma Türkiye’yi de kapsamakta. Rapor içerisinde Türkiye‘deki yetişkinlerin %79’unun mobil oyun oynadığı tespit edilmiş. İnternet kullanıcısı olan katılımcıların %84‘ü de mobil cihazlarında oyun oynamakta.

Ülkemizde en çok rağbet gören oyun türü %49 ile Aksiyon-Macera oyunları. Bu türü %46 ile Bulmaca, %45 ile Yarış oyunları takip etmekte. Buna ek olarak film ve müzik alanında da %81 ve %72lik bir takip profili bulunmakta.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Türk Oyun Firması Rollic Games'i Zynga Satın Aldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.