Oyun Haberleri

League of Legends Hakkında İlginç Detaylar

League of Legends Banner

League of Legends, neredeyse oyuncuların en çok konuştuğu; oyun dünyasında ise en çok haber olan olaylardan biri haline geldi. Riot Games‘in hazırladığı MOBA türündeki League of Legends, kitleleri sürüklemeye ve oyuncuları rekabete sokmaya devam ediyor. Ama “League of Legends”a sadece bilgisayar oyunu demek haksızlık olur. Çünkü amaç, bu oyunu e-spor haline getirmek. Bir başka deyişle, spor dalı yaratmak.

– League of Legends fantastik bir oyun. Aynı zamanda iyi bir strateji yeteneği gerektiriyor. Tempolu, rekabete dayalı, strateji oyunlarının heyecanını rol yapma oyunlarının öğeleriyle birleştirmiş. Tasarımları ve oynanışıyla kendine özgü şampiyonlardan kurulmuş iki takımdan oluşuyor. Çeşitli savaş alanlarında ve oyun modlarında başa baş mücadele esasına dayanıyor. 5’er kişilik oyuncu takımlarıyla oynanıyor. Karşılaşmalar 35-40 dakikalık. Çok çekişmeli geçiyor, çünkü taraflar birbirlerinin merkezini yok etmeye çalışıyor. Farklı kahramanlar ve her oyunun içinde kendi senaryosu var. Bu senaryolar oyunculara göre de değişiyor. Turnuvalar için özel tribünler kuruluyor, biletler satılıyor. Tıpkı futbolda olduğu gibi ekranda olan biten her şey seyircilere aktarılıyor. Çünkü oyunu oynamak kadar izlemek de zevkli.

League of Legends– “League of Legends” dünyada en çok oynanan bilgisayar oyunu unvanına sahip. Ülkelerde yerel ofisler açarak oyunun tanıtımı yapılıyor. Ülkemizde de oyun Türkçe oynanıyor. Evinde bilgisayarı ve internet bağlantısı olan herkes bu oyunu ücretsiz indirebilir.

– Dünyada 145 ülkede 70 milyondan fazla kişi bu oyunu oynuyor. Türkiye’deki oyuncu sayısı ise 3 milyondan fazla. Oyuncuların büyük para ödülleri kazanması mümkün.

– Finaller, geçen yıl Amerika’da Los Angeles Lakers’ın stadı Staples Center’de yapıldı. Turnuvaya giden oyunculara Amerika atlet, yani sporcu vizesi veriyor. Geçen yıldan itibaren turnuvaya katılan sporculara lisans çıkarıldı. Lisanslar Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından onaylandı.

– Şimdi diyeceksiniz ki, “Yerinden kalkmadan spor yapılır mı?” Evet, bu oyunla yapılıyor. Ve spor öyle bir hızla ilerliyor ki 5-6 yıl sonra olimpiyatlar içinde bir dal olması düşünülüyor.

– Oyuncuların yaş ortalaması 13-26. En iyi oyuncular 15-16 yaşındaki gençlerden çıkıyor; çünkü oyun refleks gerektiriyor. 25-26 yaş, bu oyunda jübile demek. Ama baba-oğul olarak oynayan da var, çift olarak da… Hatta bu sayede tanışanlar oluyor. Çiftler, bazen arkadaşlarının evinde buluşup bilgisayar başına geçiyor. Bir anlamda ‘altın günü’ gibi ‘League of Legends günü’ düzenliyorlar.

League of Legends– Fantastik kahramanların kostümleri çok beğeniliyor. Bu kostümler satışa çıktığında bu kostümleri hazırlayıp giyenler oluyor. League of Legends cosplayleri de oldukça ilgi görüyor.

– Oyunda “Kampüsün Sihirdarları” adlı bir topluluk var. Topluluk, üniversitelerde bu oyunu oynayan oyuncuları buluşturuyor. Bu program dahilinde her üniversiteden bir elçi seçiliyor ve oyuncular buluşuyor.

– Sanal ortama dalanların sosyal olmadıkları söylenir ama bu oyundakiler çok aktif. Her hafta sonu bir yerde etkinlik düzenleniyor, üniversitelerde konuşmalar yapılıyor. Aileler de konuya sıcak bakıyor: Çocuğunun kötü alışkanlıklar edinmesinden korkanlar oyunu tanıdıkça seviyor.

– Şarkıcı Can Bonomo ve oyuncu Türkü Turan oyunun fanatiklerinden.

– Oyunun temelinde eşitlik var. Engelliler evlerinde keyifle oynuyor. Turnuvalara katılmak isteyen engelli oyuncular evlerinden alınıyor ya da karşılanıyor.

– Geçen yıl İstanbul-Maçka’daki Küçükçiftlik Parkı’nda yapılan Türkiye Büyük Finalleri bu yıl daha büyük bir yerde, İstanbul- Ataşehir’deki Ülker Sports Arena’da yapılacak. 12 Temmuz’daki büyük finalde dağıtılacak para 112.500 TL.

Yazan: Özgür Köylü

İlginizi Çekebilir  Hearthstone'u Ateş Bastı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu