Oyun Haberleri

Hani Verdiğiniz Sözler? Bobby Kotick Yeniden Activision Blizzard CEO’su Seçildi

Şirket Hissedarlar Kurulu, aldıkları bu kararı toplantı sonrası yayınlanan basın açıklamasında ilan etmeyerek gizlemeye çalıştı ve böylece yeni bir skandala daha imza atmış oldu.

Microsoft Ocak ayında Activision Blizzard‘ı bünyesine katarak oyun sektörünün en büyük satın alımına imza atmıştı. Satın alma sonrası cinsel taciz ve mobbing skandalıyla çalkalanan firmada değişim rüzgarları esmeye başlamış, üst düzey yöneticilerden peş peşe yeni bir şirket kültürünün sinyallerini veren açıklamalar gelmişti. Ancak bu açıklamalar şimdilik havada kalmış gibi, çünkü Bobby Kotick geçtiğimiz gün yeniden Activision Blizzard CEO’luğuna seçildi.

Yıllık hissedarlar genel kurulu toplantısı sırasında şirketin taciz olayları ve bu bağlamda yaşanan olaylara engel olmak için yıllık rapor yayınlaması teklifi onaylanmıştı. Bu hataları telafi etmeye yönelik güzel ve caydırıcı bir adım olarak görülebilir tabii. Ancak hisse sahipleri teoride değişime açık görünseler de pratikte aynen devam etmeye kararlı gibi duruyor çünkü aynı toplantıda önümüzdeki senenin yeni yönetim kurulu da onaylandı ve Bobby Kotick yeniden CEO olarak seçildi.

Kotick şirket çalışanlarının tepkilerine ve sayısız iddiaya rağmen rekor oyla seçildi: 647.887.763 hissedar ve hissedar vekilinin katıldığı seçimde tam 533.703.580 kişi eski yönetim kurulunun devamı için oy kullandı. Ama asıl skandal bu değil: Kotaku’nun haberine göre Yıllık Hissedarlar Toplantısı’nda alınan kararların ilan edildiği basın açıklamasında Kotick’in adı bir kere bile geçmiyor. Kendisinin CEO’luk görevine devam ettiği kurul kararlarının yazıldığı hukuki belgeler incelendikten sonra ortaya çıkmış. Yani Activision Blizzard ne yaptığının gayet farkında.

Şirket içi taciz kültüründen senelerdir haberdar olduğu, sayısız taciz ve tecavüz olayının üzerini kapattığı ve göz göre göre durumun bu raddeye gelmesine yol açtığı iddia edilen Bobby Kotick bir sene daha CEO koltuğunda oturacak. 2023 sonunda Microsoft’la yapılan satın alma anlaşması resmen sonuçlanacak ve CEO’luk görevi Xbox CEO’su Phil Spencer‘a geçecek.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.