Oyun Haberleri

Bayonetta’nın Sesi, Commander Shepard’ı Hedef Gösterdi

Bayonetta’nın orijinal sesi Hellena Taylor, serinin hayranlarına boykot çağrısı yaptı. Ama Mass Effect’te Shepard’ı seslendiren Jennifer Hale‘ı da hedef gösterdiği videosunda söylediklerinin çoğu yalan çıktı.

Bayonetta, diğer Nintendo oyunlarına göre az sayıda satmış olsa da kendi hayran kitlesini oluşturmayı başarmış bir seri. Ve bu ay serinin üçüncü oyunu raflara geliyor. Ancak oyunun çıkışı, ilk iki oyunda ana karakteri seslendiren Hellena Taylor’ın iddiaları ile gölgelendi. Haksızlığa uğradığını söyleyen Taylor’ın yayınladığı videolar milyonlarca kişi tarafından izlendi. Fakat video oyunları haberleri yapmasıyla ünlü Jason Schreier, Taylor’ın iddialarının asılsız olduğunu belirtti.

Videoları aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bayonetta’nın Orijinal Sesi Taylor’ın İddiaları

Hellena Taylor, serinin hayranlarına üçüncü oyunda görev almama sebebinin oyun firmasının açıkladığının aksine zaman uyuşmazlığı olmadığını söyledi. Platinum Games’in sadece oyunların satışından şimdiye dek 450 milyon kazandığını iddia etti. Ve kendisine üçüncü oyunun tamamını seslendirmesi için sadece 4000 dolar teklif ettiklerini söyledi. Bu teklifi aşağılayıcı bulduğunu ve seslendirme sanatçılarının haklarını korumak adına teklifi reddettiğini belirtti.

Ancak Taylor’ın projeden ayrılmasının ardından Bayonetta’nın sesini Jennifer Hale‘a emanet ettiler. Hale şimdiye kadar Mass Effect de dahil, 400’den fazla projeye katkı sağlamış usta bir seslendirme sanatçısı. Ve Taylor tepkilerini oyunu geliştiren Platinum Games ile sınırlı tutmadı. Yerini dolduran Jennifer Hale’a da tepki gösterdi. “Bayonetta’nın sesiyim demeye de, o imzayı atmaya da hakkı yoktu” diyen Taylor serinin hayranlarına “Eminim Jen(nifer Hale) ile spin-off oyunları da yaparlar. Onları da almayın” diyerek boykot çağrısı yaptı.

İşsizlikten ve parasızlıktan sokakta kalacağından endişe ettiğini söyleyen Taylor, intihara meyilli olduğu bir dönemden geçtiğini söyledi. Boykot çağrısını yeniledikten sonra sözlerini İncil’den bir hikaye anlatarak bitirdi.

Taylor’ın İddiaları Twitter’da Yankılandı

Hellena Taylor’ın anlattıklarına inanan bir grup hayran Platinum Games’i ve Jennifer Hale’ı eleştiri yağmuruna tuttu. Jennifer Hale yüzlerce projede görev almış olsa da Bioware ekibi ve tabii ki Mass Effect seslendirme kadrosu ile çok yakın bir dostluğu var.

Michael Beattie, Mass Effect 2’de Salarian bilim insanı Mordin Solus‘un sesini yaratırken muhteşem bir iş çıkarmıştı. Ancak üçüncü oyunda onun yerini William Salyers almış ve Beattie’nin Mordin’ini taklit etmişti. İşte Salyers, Jennifer Hale’a destek çıkan ilk isimlerden biri oldu. Kamera karşısında ünlenen Hollywood aktörlerinin aksine seslendirme sanatçıları için 4000 doların gayet makul ve standart bir teklif olduğunu söyledi. “Eğer bir oyun geliştiricisi benim yerime Jennifer Hale’ı işe alırsa ‘Vay be, iyi seçim’ derim.” şeklinde bir tweet attı.

Commander Shepard‘ın erkek sesi Mark Meer ve Grunt’ın sesi Steve Blum da her zaman olduğu gibi yine Hale’a destek olduklarını açıkladılar. Eleştirilere maruz kalan Jennifer Hale, Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Anlaşma imzaladığı için konu hakkında yorum yapamaycağını belirtti. Onu tanıyan herkesin ve geçmişte yaptığı işlerin bu sözlerine destek olacağını söyleyerek daima seslendirme sanatçılarının hakları için mücadele ettiğini hatırlattı. Hayranların bu davranışlarıyla oyunu geliştiren özverili ekibi yıprattıklarını da ima etti.

Bayonetta’da Sular Jason Schreier Haber Yapana Dek Durulmadı

Bu iddiaların ve tartışmaların ardından Jason Schreier bir makale yayınladı. Oyun endüstrisinden tanıdığı kişilerle görüştüğünü söyledi. Ve öğrendiklerini şöyle özetledi:

Bayonetta 3 için ana karakter seslendirmeleri 3-5 seans sürecek uzunluktaymış. Her bir seans en fazla 5 saat sürecekmiş. Taylor’a da seans başına 4000 dolar teklif edilmiş. Yani onun iddia ettiği gibi tüm oyun için değil. Bu da saat başına 800-1000 dolar gibi standart bir fiyat anlamına geliyor. Böylece Taylor projeden en az 15000 dolar kazanacakmış. Fakat Taylor görüşmeler sırasında geliştirici firmadan altı haneli bir ücret talep etmiş. Haliyle firma da bu talebi kabul etmemiş. Onun yerine Jennifer Hale’a teklif götürmüşler. Buna rağmen Taylor’a oyunda birkaç dakikalık minik bir cameo yapması için bir seanslık ücret (4000 dolar) teklif etmişler. Ancak Taylor bunu da reddetmiş.

Jason Schreier ile konuşan geliştiriciler bütçeden zaten seslendirme sanatçıları için büyük bir pay ayırdıklarını söylemiş. Zira sendikalı çalışanları desteklemeyi tercih ediyorlarmış. (Saatte 1000 dolar 18.500 TL’den fazla ediyor. Saatte!).

Schreier da haberinde seslendirme sanatçılarının çoğu zaman haksızlığa uğradığını söylüyor. Ve Hollywood aktörlerine göre çok çok daha az bir ücret alıyorlar. Fakat Taylor’a teklif edilenin standart ücret olduğuna o da hak veriyor. Yani bu durumda ortada bir haksızlık yok.

Zaten Taylor’ın Bazı İddiaları Biraz Uçuktu

Hellena Taylor, Bayonetta serisinin sadece oyunlardan 450 milyon dolar kazandığını iddia etmişti. Fakat bunun olması için 7.5 milyon kopyanın indirimsiz fiyatıyla satılmış olması gerekiyor. Oysa Bayonetta oyunları toplamda 3 milyon kopya sattı. Bunların büyük bir kısmı da oyun eskiyip indirime girince gerçekleşti.

Dolayısıyla Taylor’ın iddialarındaki matematik zaten tutmuyordu. Kısa sürede forumlar ve dört işlem bilen Twitter kullanıcıları bu tutarsızlığı dile getirdi. Fakat Taylor’a sorgulamadan inanan öfkeli hayranlar bu sesleri bastırdı.

Sonuç Olarak: Üzdünüz Commander Shepard’ımızı

Taylor’ın asılsız iddiaları Nier Automata’yı da geliştiren Platinum Games’e ve Jennifer Hale’a zarar verdi. Her ikisi de öfkeli hayranlarından linçe varacak seviyede tepki aldı. Beni en çok üzen de Hale’ın bunlara maruz kalmasıydı. Çünkü gerçekten Jennifer Hale’ı ve kariyerini biraz olsun takip eden herhangi biri Hale’ın haksızlığa ve adaletsizliğe asla tahammülü olmadığını bilirdi. Zaten o yüzden onu tanıyan ünlüler de Hale’a destek oldular. Ve yine zaten o yüzden kendisini Commander Shepard diye anmaktan çekinmiyorum.

Jennifer Hale birçok Star Wars yapımında görev almış biri. Knights of the Old Republic (KotOR)‘te Bastilla Shan’ın, Mass Effect‘te kadın Commander Shepard’ın, Overwatch‘da Ashe’in, Ratchet & Clank‘te Rivet’in, Return to Monkey Island‘da Queen Odina’nın, Middle Earth: Shadow of Mordor ve War‘da Galadriel’in, Heroes of the Storm‘da Sonya’nın, Heartstone‘da Sylvanas’ın, Injustice‘da Hawkgirl’ün, Batman oyunlarında Killer Frost’un, Avatar: The Last Airbender‘da Avatar Kyoshi’nin ve çok ama çok daha fazla karakterin sesi. Call of Duty, Mortal Kombat, TMNT, The Long Dark, Diablo, Baldur’s Gate ve Witcher gibi yapımlarda da görev aldı.

Ey son 10 yılda sadece Bayonetta’yı seslendirmiş olan Taylor, ne gerek vardı şimdi Commander’ı hedef göstermeye? Platinum Games ile sınırlı tutsaydın ya tepkini… “Zaman uyuşmadı değil, yalan söylediler” deseydin ya sadece…

Burada çıkarılacak dersler var, çok fazla ders. Hadi sadece birbirimize karşı nazik olalım. Oradan başlayalım. Bir de uyku. Uyku iyidir.

Kaynak: Bloomberg – Jason Schreier.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.