Oyun Haberleri

Atari 40 yaşında!

atari-banner

Geride bıraktığımız hafta, sadece beşinci yaşını kutlayan iPhone için değil, Atari için de büyük bir anlam taşıyordu. Efsane oyun şirketi, 27 Haziran’da 40 yaşına bastı. Şirketin kurucusu Bushnell, Time’a verdiği röportajda, “İzin verselerdi interneti ilk bulan biz olurduk” dedi.

Atari’nin kurucuları Nolan Bushnell ve ortağı Ted Dabney, 27 Haziran 1972 günü şirket kurmak için gerekli başvuruyu yaptı. Bir yıl sonra, bugün Silikon Vadisi’nin kalbi olarak bilinen Santa Clara’daki 158 metre karelik ofislerinde ürettikleri ilk oyunu piyasaya sürdüler.

Spacewar!, beklendiği kadar başarılı olamadı ama ikili, yeni bir oyunu piyasaya sürmek için kolları sıvamıştı. İkinci girişimleri, iki çizgi arasında gidip gelen bir noktadan oluşan efsanevi tennis oyunu Pong’du.

İlk konsol oyun sistemini üreten Magnavox Odyssey olmuştu. Atari, ilk arcade oyunu üreten şirket de değildi. Yine de, Bushnell ve şirketi olmasaydı, bugün oyun dünyasında gelinen noktaya erişilemeyeceği kesindi.

Atari, araba yarışları, spor ve FPS gibi birçok türde oyunlar sundu. 1975’te çıkan Pong ve 1977’de sunulan Atari 2600 konsollarıyla, Atari oyun dünyasını yönlendiren bir şirket haline gelmeye başladı.

“İNTERNETİ İLK BİZ YAPACAKTIK”

river-raid-atariBushnell, geçtiğimiz hafta şirketinin 40’ıncı yılını doldurması anısına Time dergisine bir röportaj verdi. Bushnell, “Warner, Atari için iyi olmayan birçok yanlış hamle yaptı… Telefon hatları üzerinen bir oyun ağı kuracaktık. Ama Warner insanların göremedikleri oyunları neden oynamak isteyeceklerini sordu… Eğer bu projeyi yapsaydık, aslında interneti ilk biz kurmuş olacaktık. İnternete sahip olmayı düşünmek biraz komik” dedi.

Bushnell, 1976’da Atari’yi Warner Communications’a sattı, 1978’de ise şirketten uzaklaştırıldı. Bu gelişmenin öncesinde, Mayıs 1974’te kapısını çalan, sakallı, dağınık saçlı Steve Jobs’a iş imkanı tanımıştı.

Atari, bugün çok farklı bir formda olsa da hala var olan bir oyun şirketi. Marka adı, Paris merkezli Infogrames şirketine ait. Infogrames, 2010’dan bu yana Buhnell’i yönetim kurulunda tutuyor.

Birçok Atari oyunu bugün PlasyStation ve Xbox’ta oynanabildiği gibi, AppStore’dan da ulaşılabiliyor. AppStore’daki 100 Atari oyununun fiyatı 9.99 dolar. Atari, 40’ıncı doğum gününde özel bir anı kitabı da çıkardı. Sipariş etmek için www.atarimuseum.com sitesine gitmeniz yeterli.

star-wars-atariAtari hakkında birkaç ufak bilgi:

-Bushnell ve kurucu ortağı Ted Dabney, ilk olarak şirketlerinin adını “Syzygy” olarak belirledi. Ancak bu ismin bir mum ve çatı kaplama şirketi ve bir hippie topluluğu tarafından kullanıldığını öğrendiler.

-Pong’un 70’li yıllarda popüler olmasında, Sears şirketiyle yapılan dağıtım anlaşması büyük rol oynadı (O yıllarda, ABD’de televizyon seti bulunan 40 milyon aile bulunuyordu.

– Atari’nin “Breakout” oyununun geliştirilmesinde rol alan Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak, Atari’den borç aldıkları parçalarla ilk Macintosh bilgisayarlarını yaptı.

-Jobs ve Wozniak, Bushnell’e Macintosh’un tasarımını yapmasını önerdi. Ancak Bushnell, arcade ve konsol oyunlara odaklanmak istediği için teklifi reddetti.

– Atari, kendine özgü bir kültürü olan Silikon Vadisi’nde kot pantolon giyilmesini ve bira içilmesini özendiren şirketlerden biri oldu. Aynı kültürü, daha sonra Apple’a bulaştırdılar.

-Bushnell, bir keresinde kahve fabrikaları sahibi James Folger’ın malikanesini satın almıştı.

-Bushnell ve eşi Nancy’nin sekiz çocuğu var.

-Bushnell’in hayatını anlatan bir filmde kendisini Leonardo diCaprio canlandıracak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.