Oyun Haberleri

Activision Blizzard’da Değişim Rüzgarları Esmeye Devam Ediyor

Cinsel istismar davasıyla gündeme gelen Blizzard‘dan peş peşe ayrılık haberleri geliyor. Diablo 4‘un yönetmeni Luis Barriga, baş tasarımcısı Jesse McCree ve World of Warcraft tasarımcısı Jonathan LeCraft firmadan ayrıldı.

Oyun dünyasında cinsiyetçilik kavramına maalesef yabancı değiliz. Toksik oyuncu toplulukları yüzünden online oyunlarda cinsiyetini gizlemek çoğu kadın oyuncu için bir nevi refleks haline gelmiş durumda. Son birkaç senedir işin ucunun büyük firmalara uzandığına şahit olmaya da başladık. 2018 yılında Riot Games‘in cinsiyet ayrımcılığı davasıyla gündeme gelen firmalardaki eşitsizlik ve tacizler, Kaliforniya Eyalet Mahkemesi’nin Activision Blizzard’a açtığı soruşturmayla iyice konuşulur oldu.

İddialar korkunçtu: Kadın çalışanlara yüklenen ekstra işler, maaş adaletsizliği, tacizler, psikolojik şiddet, tecavüz “şakaları”, diğer çalışanlar tarafından sistematik tacize maruz bırakılan bir kadın çalışanın intiharı… Olaylara karışan geliştiriciler ve firmanın üst yöneticilerinden peş peşe özür mesajları gelse de çalışanlar elle tutulur bir değişim için mücadele etmeye, grevler, protesto gösterileri ve imza kampanyaları düzenlemeye devam ediyor. Son bir aydır tarih yazılıyor dersek abartmış olmayız; günümüz oyun sektörünü şekillendiren efsanevi bir firmanın çöküşüne ve küllerinden yepyeni bir dönemin doğuşuna şahit oluyoruz.

Yeni Ayrılıklar

Blizzard çalışanlarıyla mutabakata varmaya çalışırken bir yandan da olaylara adı karışan mensuplarıyla yollarını ayırıyor. Firmanın açıklamasına göre Diablo 4’un yönetmeni Luis Barriga, baş tasarımcısı Jesse McCree ve World of Warcraft tasarımcılarından Jonathan LeCraft firmadan ayrıldı. Boşalan pozisyonlara yeni geliştiricilerin tayin edildiğini söyleyen Blizzard yönetimi, herkes için güvenli ve verimli bir çalışma ortamı sağlamak için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

2006’dan beri Blizzard’da çalışan Luis Barriga, Diablo 4 duyurusundan beri sıklıkla gördüğümüz bir isim. Ayrılık kararının ardında yatan neden tam olarak açıklanmasa da davayla ilişkili olduğu aşikar. Jesse McCree ve Jonathan LeCraft ise “Cosby Süiti” fotoğrafında yer alan çalışanlar arasındalar. Cosby Süiti, BlizzCon 2013’de World of Warcraft kreatif direktörü Alex Afrasiabi‘nin kaldığı otel odasının lakabıydı. Fuar süresince kadın çalışanları taciz ettiği, zorla sarılmaya, öpmeye ve odasına götürmeye çalıştığı soruşturma raporunda yer alan Afrasiabi, raporda adı açıkça geçen Blizzard çalışanlarından biri. Soruşturmanın akabinde bu odada pek çok çalışanın yer aldığı bir fotoğraf ortaya çıkmış, duvara asılı Bill Cosby portresi dikkat çekmişti. Amerikalı oyuncu Bill Cosby, uzun süredir taciz, tecavüz ve pedofiliden yargılanıyor.

Oyuncular Ne Diyor?

Oyuncu topluluğu da firmaya değişim çağrısında bulunmaya devam ediyor. Alex Afrasiabi’nin firmadan ayrılışının ardından World of Warcraft’tan pek çok Afrasiabi referansı kaldırılmıştı. Örneğin, Stormwind’de yer alan “Field Marshal Afrasiabi” NPC’si Field Marshal Stonebridge adında yeni bir karaktere dönüşmüş, çeşitli eşya ve mekanların ismi değişmişti. Overwatch oyuncu topluluğu, benzer bir değişikliğin oyunun sevilen karakterlerinden McCree için de yapılmasını istiyor. Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Overwatch League maçlarında sunucular Brennon “Bren” Hook ve Josh “Sideshow” Wilkinson, karakterin adını söylemekten kaçındı. Bunun kişisel kararları olduğunu belirten sunucular, adını olaylara karışan Jesse McCree’den alan silahşor karakterden bahsederken “kovboy” demeyi tercih etti. Pek çok World of Warcraft, Hearthstone ve Overwatch yayıncısı da mağdur çalışanlara destek için Blizzard oyunlarını oynamayı bıraktı.

Activision Blizzard’da ilerleyen günlerde neler olacak bilinmez ama sektördeki değişim rüzgarı iyi yönde esecek gibi duruyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fallout 4 İçin Yeni Mors Kodları Eklendi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.