Oyun Haberleri

Activision Blizzard, Cinsel Taciz Davasıyla Karşı Karşıya

Geçtiğimiz gün başta New York Times başta olmak üzere birçok kaynak, Kaliforniya Eyaletinin 20 Temmuz 2021 tarihinde Activision Blizzard Inc. firmasına karşı açtığı ve kadınlara karşı ayrımcılık iddialarını içeren davayı haberleştirdi.

Aslında ayrımcılık konusu tüm iş alanlarında olduğu gibi oyun sektöründe de son yıllarda kendine yer bulmaya başlamıştı. Oyun sektörünün dijital teknolojilerin gelişimine de bağlanabilecek hızlı gelişimi bu tür sorunların doğumunu bir anlamda kaçınılmaz hale getiriyordu. Ve mesele, beklendiği gibi yargıya ve dolayısıyla basına yansımaya başladı.

Ağustos 2018’de Kotaku sitesinde yayımlanan bir araştırma, ünlü Riot Games oyun firmasındaki cinsiyet ayrımcılığı iddialarını gün ışığına çıkartmıştı. Bunun üzerine, bazı eski ve mevcut Riot Games çalışanları konuyu mahkemeye taşımış ve bu davalarda Kaliforniya eyaletinin “Eşit Maaş” yasasının ihlal iddiası ile karşı karşıya kalan firma, çalışma ortamındaki şartları elden geçirme ve düzeltme sözü vererek uyuşmazlıkları anlaşmayla sonuçlandırmak çabasına girişmişti. Ancak uyuşmazlık halen neticelenmedi.

Ve görüleceği üzere sırada, piyasanın dev firması Activision Blizzard Inc. var.

Kaliforniya Eyaleti bünyesinde faaliyet gösteren bir Devlet Kurumu olan “California Department of Fair Employment and Housing”in Activision Blizzard Inc.’a karşı açtığı bu yeni davada, Activision Blizzard Inc. çalışanlarının cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldığı, kadın çalışanların erkeklere göre daha az maaş aldıkları ve yine kadınların işlerinde üst kademeye yükselme şanslarının erkeklere göre daha düşük olduğu gibi iddialara yer verilmiş.

Aslında otuz sayfaya yaklaşan dava dilekçesinin içeriği yukarıda söylediklerimizin çok daha fazlasını içeriyor ancak yine de bu yazımızın içeriğini olduğundan daha da zor okunur bir hale getirmemek için yukarıda yazdıklarımızla yetinelim ve araştırmak isteyenler için bir başka bağlantıyı da buraya bırakalım.

Riot Games’in 2018’den beri kurtulmayı başaramadığı bu cendereden Activision Blizzard’ın nasıl çıkacağı şimdiden merak konusu… Dava dilekçesi, çeşitli tazminat istemleri ile örülü. Ancak şüphesiz, sorunun daha görünür, fark edilir ve müdahale edilebilir hale gelmesi en az istenen tazminatlar kadar değerli…

Yazan: Avukat Can Akpınar

Kaynak: NYTimes, Kotaku, Kotaku, Bloomberg Law

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.