Haberler

Otoyol İnşaatına Elfler İçin Müdahale

elf-banner

İskandinavya’daki otoyol projesi elflere sahip çıkan bir çevreci grup tarafından baskılarla durduruldu.

İskandinavya’nın “saklı halkı” elflere sahip çıkan bir grup ile çevreciler, ülke liderinin evinin bulunduğu bölgeden başkent Reykjavik’e yapılması planlanan otoyol projesinin iptali için İzlanda Yol ve Kıyı Komisyonu’na ve yerel yönetimlere baskı yapıyor.

Elf DruidProje, ‘Lavın dostları’ olarak bilinen bir grubun itirazı üzerine İzlanda Yüksek Mahkemesi’nin kararına kadar durduruldu. Protestocu grup, projeyi Elflerin doğal yaşam alanlarına müdahale olarak görüyor. Grubun pek çok üyesi çevresel nedenlerde yol projesine karşı çıkarken Elf meselesini de bölgenin tarihsel ve kültürel varlığı açısından önemli görüyor. Çevreci gruplar ayrıca proje uygulandığı takdirde lav yatağının ikiye bölüneceğini ve yuvalama alanlarının tahrip olacağını ifade ediyor. Yüzlerce kişilik gruplar düzenli olarak buldozerleri durdurmak için sokağa çıkıyor.

İskandinavya mitolojisinde Elflerin ve trollerin büyük bir yeri var. Bu doğaüstü yaratıklara olan inanç her ne kadar günümüzde azalmış olsa da 2007 yılında İzlanda’da bin kişi üzerinde yapılan bir ankette insanların yüzde 62’sinin Elflerin gerçekten var olduğuna inandıkları ortaya çıkmıştı. İzlandalı ünlü şarkıcı Björk, “Elfler kayalarda yaşıyor. İnanmak durumundasınız. Bu tamamen saygıyla ilgili” demişti.

Alıntıdır: Milliyet

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.