Haberler

Notre Dame Katedrali’nin Altında Kurşun Lahit Bulundu

Notre Dame Katedrali’nin korkunç yangınının küllerinden yeni keşifler fışkırıyor. Arkeologlar, Notre Dame Katedrali’nin altında 14. yüzyıldan kalma kurşun bir mezar ve daha önce bilinmeyen diğer eserler buldular.

Bir arkeolog ekibi kısa süre önce kilisenin tabanının hemen altında heykeller ve birkaç mezarın yanı sıra dini bir lidere ait olduğuna inandıkları 14. yüzyıldan kalma bir kurşun lahit buldu.

Keşifler, Nisan 2019’daki bir yangın sırasında çöken Notre Dame kulesinin yeniden inşasından önce yapıldı. Kulenin yeniden inşası için araştırmacılar Notre Dame’ın zemininin sağlamlığını kontrol etmek zorunda kaldılar.

İlgili Makaleler

Fransız Kültür Bakanlığı, 18. yüzyıla tarihlenen kilise tabanının altında çok sayıda gömü bulunduğunu belirtti. Bakanlık, 19. yüzyıldan kalma bir yeraltı ısıtma sisteminin borularının çevresinde bulunan kurşun lahidin dışında herhangi bir gömüyle ilgili ayrıntı vermedi. Napolyon sonrası Parisliler’in lahitleri su tesisatlarının ortasında neden terk ettikleri bilinmiyor. Ancak daha önceki görülen başka bozulmalara rağmen kurşun lahit şaşırtıcı derecede iyi durumda. Sadece bunca yıl boyunca üzerindeki dünyanın ağırlığından eğrilmiş ve biraz çökmüş.

Bölgedeki arkeologlar, içeriğinin korunup korunmadığını değerlendirmek için lahidin içine küçük bir kamera yerleştirdi. Görüntüler, metal kutuya kimin gömüldüğüne dair bir ipucu verdi.

Fransa Ulusal Arkeoloji Enstitüsü’nden bir arkeolog olan Christophe Besnier, Reuters’e verdiği demeçte şunları söyledi,

Dini liderlerin gömüldüğü zamanlarda iyi bilinen bir fenomen olan, kumaş parçalarını, saçı ve her şeyden önce başın üstündeki yapraklardan oluşan bir yastığı görebilirsiniz. Bu bitkilerin hala orada olması, içindekilerin çok iyi korunduğunu gösteriyor.

Lahitin malzemesi günümüzde bize şaşırtıcı geliyor, hatta böylesine kapatılmış bir lahit aklımıza fantastik düşünceler getiriyor. Katedral altına gömülmüş bir olası vampir senaryosu gibi ancak bu durum, o dönem için şaşırtıcı değil. Roma döneminden beri lahitler kurşundan yapılmış ve Ortaçağ döneminde kurşun popüler bir yapı malzemesi olmuştur. Ne yazık ki, Notre Dame’ın yapımında da kurşun çok kullanıldığı için katedral yangını da Paris’e zehirli döküntüler yaydı.

Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, mezarlar, lahit ve oyma heykeller, Notre Dame’ın tabanının ortasında, kilisenin transeptinin geçtiği yerde bulundu. Heykeller; eller, sebzeler ve sakallı bir adamın büstünü tasvir ediyordu. Bazı nesnelerin üzerinde boya izleri görüldü.

Reuters, mezarların 18. yüzyıla tarihlenen bir taş tabakanın altında olduğunu, ancak kilise tabanının bazı bölümlerinin 13. yüzyılın başlarına tarihlendiğini bildirdi. Kilisenin temel taşı 1163 yılında Papa III Alexander tarafından konmuştu ancak çoğu kısmı sonraki yıllarda yapılmıştı.

Katedralin restorasyonu için bağış toplamak amacıyla kurulmuş bir hayır kurumu olan Friends of Notre-Dame de Paris‘e (Notre-Dame de Paris Dostları) göre, gelecekteki kule daha önce olduğu gibi aynı malzemelerden yapılacak. Arkeoloji ekibinin, katedralin yeniden inşası devam etmeden önce kazı çalışmalarını tamamlamak için 25 Mart’a kadar süresi var. Notre Dame’ın 2024’te yeniden açılması bekleniyor.

Kaynak: Gizmodo, The Guardian

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Antalya'daki FRP Tutkunları Bu Etkinlikte Buluşuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.