Haberler

Netflix, Şifre Paylaşımını Engellemek İçin Ekstra Ev Özelliğini Denemeye Başladı

Netflix, şifre paylaşımı yapanlar için ödeme almanın yeni bir yolunu deniyor. Şirket, beş ülkede, müşterilerin ek bir aylık ücret karşılığında yasal olarak şifre paylaşımı seçeneği için çalışmaları başlattı.

Netflix, üyelerin şifrelerini başka kişilerle paylaşması sebebiyle gelir kaybettiğini açıklamıştı. Netflix Özel Plan kullanan kişiler, şifrelerini 3 kişiyle daha paylaşıyor ve üye olmayanların da izlemesini sağlıyordu. Özel Paket’in asıl amacı ise geniş ailesi olanların aynı anda bunu izleyebilmeleri. Bu durum amacından çıktığı için Netflix önlemler almaya çalışıyor.

Netflix, önümüzdeki aydan itibaren Arjantin, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala ve Honduras‘ta “Ev Ekle” özelliğini kullanıma sunacak. Bu, her ek evdeki herkesin, tam bağımsız üyelikten daha düşük bir fiyata herhangi bir cihazda Netflix izlemesine olanak sağlayacak.

Netflix, sadece ABD ve Kanada’da 30 milyon müşterinin kendi şifrelerini -hizmet şartlarını ihlal ederek- dünya çapında 100 milyondan fazla ödeme yapmayan hane ile paylaştığını tahmin ediyor.

Netflix ürün inovasyon direktörü Chengyi Long, genişlemeyi duyuran bir blog yazısında, “haneler arasında yaygın hesap paylaşımı, uzun vadeli yatırım yapma ve hizmetimizi iyileştirme yeteneğimizi baltalıyor,” dedi.

Beş ülkede, Netflix üyelerinin “Ev ekleme” maliyetleri de açıklandı. Arjantin’de ev başına ayda 219 peso (30₺), Dominik Cumhuriyeti, Honduras, El Salvador ve Guatemala’da ev başına aylık 2,99$ (52₺) olarak belirlendi. Temel Plandaki müşteriler fazladan bir ev; Standart Plan müşterileri iki adede kadar fazladan ev satın alabilir. Özel Plan kullananlar ise üç adede kadar ekstra ev satın alabilecekler.

Arjantin üzerinden bir hesap yaparsak; Arjantin’de Temel Plan 481 peso. Bir ev ekleme maliyeti neredeyse bu fiyatın yarısı. Bu hesapla Türkiye’de ekstra ev ekleme maliyeti 15-17₺ arasında olabilir.

Netflix’in şifre paylaşım kuralları, normalde bir evin fiziksel sınırları yerine müşterinin evindeki bireyler için geçerlidir. Şirket, örneğin ödeme yapan müşterilerin seyahat ederken Netflix’e erişebileceğini söyledi.

Wall Street firması Cowen‘in tahminlerine göre Netflix, dünya çapında şifre paylaşımlı ödeme yükseltme planlarını başlatırsa, yılda 1,6 milyar dolarlık küresel gelir elde edebilir.

Bu planın 2023 itibarıyla tüm dünyada hayata geçirilmesi planlanıyor. Türkiye’ye ne zaman gelecek belirsiz ancak pek çok kullanıcının üzüleceğini şimdiden öngörebiliyoruz.

Kaynak: Variety

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.