Haberler

Netflix 200 Bin Abone Kaybetti! Reklamlı İzleme Modeli Gelebilir

Dijital yayın platformu Netflix’in abone sayısı, 10 yılı aşkın bir zamandır ilk kez azaldı. Şirket, yaptığı açıklamada 2022’nin ilk çeyreğinde 200 bin aboneyi kaybettiklerini söyledi.

Söz konusu düşüş, şirketin Ukrayna savaşının ardından Rusya’dan çekilmesi ve de ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere pek çok önemli pazarda abonelik ücretlerini artırmasıyla birlikte yaşandı.

Ancak Netflix daha büyük kayıpların olabileceğini söylerken, hane halkları arasında hesap paylaşımının da önüne geçmeyi hedeflediklerini işaret etti. Netflix yatırımcılara yazdığı mektupta, ikinci çeyrek itibarıyla iki milyon abonenin daha ayrılmasının beklendiği konusunda uyardı.

Şirket son olarak Ekim 2011’de abone kaybetmişti. Şirketin dünya çapında hâlâ 220 milyondan fazla abonesi var.

Netflix, Reklam Göstermeye Başlayabilir

Netflix, yıllarca bu seçeneğe direndikten sonra akış hizmeti için daha ucuz, reklam destekli katmanlar sunmaya açık.

CEO’su Reed Hastings Salı günü bir röportajında şunları söyledi;

Netflix’i takip edenler, reklamcılığın karmaşıklığına karşı olduğumu ve aboneliğin basitliğinin büyük bir hayranı olduğumu biliyorlar. Fakat bunun bir hayranı olduğum kadar, tüketici seçiminin daha büyük bir hayranıyım ve daha düşük bir fiyata sahip olmak isteyen ve reklamlara toleranslı tüketicilerin istediklerini elde etmelerine izin vermek çok mantıklı. Şu anda baktığımız bir şey var, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde anlamaya çalışıyoruz. Ancak, tüketici tercihi olarak reklamlarla daha da düşük fiyatlar sunmaya oldukça açık olduğumuzu söyleyebiliriz.

Son dönemde hem Netflix’in artan fiyatları hem de rakip platformların düşük fiyatlar ve yine iyi içeriklerle pazarda yer almaya başlamasıyla Netflix’in bu abone kaybı normal görünüyor.

Kaynak: MSN

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.