Haberler

NASA, Voyager 2 ile İletişimi Kaybetti

NASA‘nın Güneş Sistemi’ni ve Güneş’in ötesindeki yıldızlararası uzayı araştırmak için 1977’de gönderdiği Voyager 2 ile iletişim kesildi. Kesintiye yanlış bir komutun neden olduğu belirtildi.

NASA’nın Voyager 2 uzay aracı, yanlış verilen bir komut nedeniyle sinyalini kaybetti. NASA, bu durumun aracın iletişim yeteneğini bozduğunu ve Dünya’daki görev ekibinden komut alamadığını açıkladı. Şimdi Avustralya Canberra’daki dev çanak anteni Voyager 2’den başıboş bir sinyal avlamaya çalışıyor.

Artist’s concept of Voyager in flight.

Uçuş kontrolörleri, yaklaşık bir hafta önce uzay aracına antenini Dünya’dan uzaklaştıran yanlış bir komut gönderdi. Voyager 2 ile o zamandan beri iletişim kurulamıyor. Uzay aracının anteni sadece yüzde 2 kaydı, ancak bu, iletişimi kesmeye yetti.

Uzak bir ihtimal olarak görülse de NASA, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Canberra’daki dev çanak anteninin, 19 milyar kilometre uzaktaki Voyager 2’den gelen herhangi bir başıboş sinyali aradığını söyledi.

Sinyalin Ulaşması 18 Saat Sürüyor

Bir sinyalin bu kadar uzaktan Dünya’ya ulaşması 18 saatten fazla sürüyor.

Voyager 2, dış güneş sisteminin yanı sıra Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’ü incelemek için 1977’de Florida’dan fırlatıldı ve tek yumurta ikizi Voyager 1’den sadece birkaç hafta önce gönderildi.

2018’de yıldızlararası uzaya girdi. Uranüs’te ve Jüpiter’de bir dizi yeni ay keşfetti.

Komut Bombardımanı ile Denenecek

Nasa’nın Voyager görevlerini yöneten Jet Propulsion Laboratuvarı’na göre, önümüzdeki hafta, NASA’nın Derin Uzay Ağı’nın bir parçası olan Canberra anteni, hedefine ulaşması umuduyla Voyager 2’nin çevresini de doğru komutla bombalayacak.

Aksi takdirde, NASA’nın iletişimi yeniden kurması gereken otomatik bir uzay aracı sıfırlaması için Ekim ayına kadar beklemesi gerekecek.

Hâlâ Dünya ile temas halinde olan Voyager 1, şu anda yaklaşık 24 milyar km uzaklıkta ve bu da onu insanlığın en uzak uzay aracı yapıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.