Haberler

NASA 7 Yeni Gezegen Keşfettiğini Açıkladı!

Bilimkurgu eserlerinde karşılaştığımız; üzerinde yaşam bulunan gezegenler, farklı türde canlılar gerçeğe dönüşebilir.

NASA, Dünya’dan 40 ışık yılı uzakta bulunan 7 yeni gezegen keşfetti. NASA, Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegenler için önemli bir basın toplantısı düzenledi.

Güneş Sistemi dışındaki yıldızların yörüngesinde dolaşan “exoplanet” olarak adlandırılan bu gezegenlerin keşfinin evrende dünya dışındaki canlı varlıkların keşfi için önemli bir temel oluşturabileceği düşünülüyor.

Astronomların Trappist-1 adını verdiği cüce yıldızdan uzaklığı dünya ile benzer olan 7 gezegende sıcaklık seviyesinin de dünya ile benzer olabileceği düşünülüyor.

Bulunan 7 gezegenin dünyayla hemen hemen aynı büyüklüklere sahip olduğu ve yaşamı destekleyebilecek yapıda oldukları öğrenildi.

Trappist 1’in yüzey ısısının güneşin yarısı kadar olduğuna dikkat çekiliyor. Ki bu da kızıl cüce yıldızın ultra soğuk olduğu anlamına geliyor.

Buna karşılık yörüngesindeki 7 gezegen eğer yeteri kadar yakınsa, bu gezegenlerin de dünyadakine benzer yeterlilikte solar enerji alabileceği vurgulanıyor. Üzerlerinde su bulunabileceği belirtilen gezegenlerin Dünya’ya yakın olduklarına dikkat çekilirken en iyi teleskopların deneyde kullanıldığı ifade edildi.

Bu 7 gezegenden üç tanesi, yıldızın yaşanabilir bölgesinde yer alıyor.

Yıldızın sisteminde bulunan 7 gezegenin, yaşam bulundurmaya bir hayli elverişli olduğu düşünülüyor. Hatta 6’sı kayalık olan, 7’sinin de su bulundurma ihtimali olan, 3’ünde sıcaklıkların 0-100 derece arasında olduğu bu gezegenlerin; Güneş Sistemi dışında biyolojik izlere rastlayabilmemiz için en büyük fırsatı verdiği yönünde fikirler de mevcut.

Şanslıyız ki, yörüngeleri de üzerlerinde rahat rahat gözlem yapabilmemize imkan veriyor ve şansımıza hepsi de aynı yıldızın etrafında.

Farklı yaşamlar da mümkün

Araştırmacılar bu gezegenlerin birinde hayat oluştuysa ve Dünya’daki yaşama benzer şekilde gaz salınımı yapıyorsa, gözlemlerimiz sonucunda bunu kesin olarak tespit edebileceğimizi söylüyorlar. Yani araştırmaların devamında, hiçbir tahmine yer bırakmaksızın, bu 7 dış gezegen üzerinde yaşam olup olmadığına dair çok net şekilde konuşabileceğiz.

NASA’nın 2018’de göndermeyi planladığı yeni teleskoplar sayesinde 7 yeni gezegen hakkında daha fazla bilgi elde edilecek. Araştırmayı yapan astronomlar büyüklüklerine göre sırayla gezegenlere TRAPPIST-1b, 1c, 1d, 1e, 1f, 1g ve 1h adını verdi.

YouTube player

Kaynak: Habertürk, io9

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Çizgi Romanlarda Gördüğümüz Süper İnsanlar Gerçek Olacak!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.