Haberler

Müzik Dünyasının Fantastik İsmi David Bowie Aramızdan Ayrıldı

david-bowie

Müzik dünyasının önemli ismi, Glam rock türünün öncülerinden olan müzisyen ve oyuncu David Bowie hayata gözlerini yumdu.

Resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamaya göre Amerika’da yaşayan İngiliz sanatçı David Bowie, 18 aydır kanserle mücadele veriyordu.

İlgili Makaleler

Neden bir müzisyeni FRPNET haber yapsın ki diyenler için söyleyelim; David Bowie sadece bir müzisyen değil aynı zamanda bir fantazya ve bilimkurgu tutkunuydu. Bowie, şarkılarında yıldızlara yolculuk, uzay, uzayda seyahat gibi temaları sıkça kullanırdı.

Müziklerinden kısaca başlayalım;

1969 yılında çıkardığı Space Oddity isimli albüm, David Bowie’nin ikinci albümüdür ve kendisinin listelerde yüksek yerlere gelerek tanınmasına katkı sağlamış olan albümdür. Albüme adını veren ve aynı zamanda albümün çıkış parçası olan Space Oddity şarkısı ise uzaya çıkan Tom isimli bir astronotun dünya ile iletişimini konu alır. Şarkı aynı zamanda Arthur C. Clarke’ın yazdığı ve Stanley Kubrick tarafından çekilen 2001: A Space Odyssey’den esinlenmiştir.

Hemen ardından 1970 yılında çıkan The Man Who Sold the World albümünde de DC Comics kahramanı Superman’e atıfta bulunan The Superman isimli şarkı yer almaktadır.

O yıllar David Bowie için hareketli ve yoğun geçerken 1971 yılında Hunky Dory albümü çıkmıştır. Bu albümde de yer alan Life on Mars? isimli şarkı, zaten adı üstünde Mars’ta yaşam var mı diye sorgular.

Bilimkurgusal anlamda en büyük çıkış yaptığı albüm ise The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars albümü olmuştur. Albüm; 1972 yılında çıkarılan ve hayali uzaylı rock yıldızı Ziggy Stardust’ı konu alır. Yıllar sonra yapılan bir röportajında David Bowie, Ziggy Stardust’ın kendisi olduğunu ima eder. Spiders from Mars ise The Man Who Sold the World albümünde kendisine eşlik eden müzisyenlerin kendilerine verdiği isimdir. Ziggy aslen bir Marslı’dır ve Dünya’nın yok olacağını ön görüp Dünya’yı kurtarmaya gelir. Buradaki Starman şarkısı da geçtiğimiz yıl The Martian filminde kullanılmıştır. Ayrıca Starman şarkısı, DC Comics karakteri Starman’in yaratılmasına da ilham kaynağı olmuştur.

1973 yılında çıkardığı Aladdin Sane isimli albüm ise bir önceki albümünün devamı niteliğindedir. Şarkılarda uzay temalı benzer sözler içerir.

Bowie’nin 1974 yılında çıkan Diamond Dogs albümü ise tamamen konsept bir albümdür. George Orwell’in 1984 kitabından esinlenilmiştir ve albüm tamamıyla post-apokaliptik bir ortamı anlatır. Albümde dikkat çeken parçalar arasında “1984”, “Big Brother” ve “Future Legend” parçalarını sayabiliriz.

1976 yılında çıkan Station to Station albümü David Bowie’nin kariyerinde değişik bir hikayedir. Bu dönemde başladığı ağır uyuşturucu nedeniyle bu albümün kayıtlarını pek hatırlamamaktadır ancak albümün kayıtları, başrolünde kendisinin rol aldığı bir bilimkurgu yapımı olan “The Man who Fell to Earth” (Dünyaya Düşen Adam) filminin çekimlerinden sonra başlamıştır. Albümdeki şarkıların sözlerinde okült ustası Aleister Crowley’nin düşünceleri ile okültizm, mitoloji ve din gibi birçok konu ele alınmaktadır.

1980 yılında çıkan Scary Monsters (And Super Creeps) isimli albüm fantastik bir isme sahiptir. Bu albümde yer alan Ashes to Ashes parçası yine fantastik bir konsepti bizlere sunar.

1984 yılında yayınlanan Tonight albümünde yer alan “As the World Falls Down” isimli şarkı, yine kendisinin başrolünde oynadığı ve Goblin Kralı Jareth’i canlandırdığı The Labyrinth isimli kara fantezi filmin soundtrackinde yer almıştır.

Uzun süre albümlerinde net şekilde bilimkurgu şarkılarına yer vermese de 1995 yılında çıkan Outside albümündeki Hallo Spaceboy şarkısı yeniden bilimkurgu dünyasını albüme geri getirmiştir.

1997 yılında çıkan Earthling albümünde yer alan Looking for Satellites şarkısı ile yine uzaya yolculuk ve geleceğin uzayda geçeceği ile ilgili mesajlar yer almaktadır.

Son albümü Blackstar ise sadece 3 gün önce, 8 Ocak’ta David Bowie’nin doğum gününde piyasaya çıktı. Blackstar şarkısı da ölü bir astronotu bulan, kuyruğu olan bir kadının fantastik hikayesini ele alır.

Bir müzik eleştirmeni değilim, sadece aklıma gelenleri yazdım. Sizin aklınıza gelenler varsa lütfen onları da yorum olarak ekleyin.

Filmlere bakacak olursak;

Bowie, 1976 yılında The Man Who Fell to Earth isimli bilimkurgu filminde Thomas Jerome Newton isimli karakteri canlandırmıştır. 1983 tarihli fantastik korku filmi The Hunger‘da ise John Blaylock isimli ana karakteri canlandırmıştır. Fantastik severlerin Bowie’yi en iyi hatırladıkları filmlerden bir tanesi şüphesiz 1986 yılında çekilen The Labyrinth isimli fantastik filmdir. Burada Goblin Kralı Jareth’i oynamıştır. Son olarak da yine bilimkurgu türünde de sayabileceğimiz The Prestige filminde ünlü bilimadamı Nikola Tesla’yı canlandırmıştır.

Bilimle de, sanatın her türüyle de ilgili olan David Bowie bugün aramızdan ayrıldı. Kendisini müzikleri ve filmleri ile her zaman hatırlayacağız fakat özleyeceğiz.

Yine fantastik şarkılarıyla gönlümüzde taht kuran Queen grubunun solisti Freddie Mercury de 1991 yılında hayata gözlerini yummuştu. Şimdi Bowie ile yukarıda harika bir konsere hazırlandıklarına eminim. Birlikte Under Pressure söyleyeceklerdir. Huzur içinde uyu David Bowie!

David Bowie’nin sizin yaşınızda ne yaptığını da bu ilginç siteden görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  MGM, Metro 2033'ü Washington'a Uyarlamak İsteyince Yazarı İsyan Etti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu