Haberler

Microsoft, Mixer’ı Kapatıyor

Microsoft’un altındaki Mixer’ın kapatıldığı ve yayıncıların serbest kaldığı duyurusu oyun dünyasının gündemine bomba gibi düştü. Microsoft, Facebook Gaming ile yola devam etmeye karar verdi.

Microsoft, 2016 yılında Beam isimli ufak yayıncı platformunu satın almıştı. İsmini Mixer olarak değiştiren Microsoft, Twitch üzerindeki Ninja, King Gothalion ve Shroud gibi büyük yayıncılarla, büyük meblağlı anlaşmalar yaparak Mixer’a dahil etmişti. Ancak evdeki hesap çarşıya uymamış olacak ki Microsoft, platformunu kapatmaya karar verdi.

Xbox Wire üzerinden duyurulan habere göre Microsoft, bundan sonra yola Facebook Gaming üzerinden devam edecek. 22 Temmuz itibariyle tüm Mixer yayınları ve uygulama bağlantıları Facebook Gaming üzerine aktarılacak. Hali hazırda Mixer üzerinden yayın yapan King Gothalion’un, Facebook Gaming üzerinden yayın yapacağı kesinleşti. Ancak Ninja ve Shroud cephelerinden bir açıklama yok.

Bu büyük yayıncılar haricindeki diğer orta ve ufak ölçekli yayıncılar da isterlerse otomatik olarak Facebook Gaming’e geçiş yapabilecekler. Öte yandan diledikleri platforma geçiş yapma konusunda da serbest bırakılacaklar.

Hali hazırda üyelikleri ve bağışları devam eden takipçiler için de Microsoft Store hediye kartları oluşturulacağı ve hesaplarına gönderileceği belirtiliyor.

Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer konu hakkında “Oldukça geriden başladık. Mixer’in aylık aktif kullanıcı sayısı ve izleyicileri diğer büyük rakiplerine göre azdı. Mixer topluluğu, Facebook’un sunacağı altyapı imkanlarından ve oyunculara ulaşma yeteneklerinden dolayı Facebook’u kullanmanın faydalarını görecekler.” açıklamasında bulundu.

Büyük lokma yut, büyük söz söyleme demişlerdi ama Spencer bir kez daha gözümün önünde büyüdü desem yeridir. Rekabetteki yerini almakta geç kalan Microsoft ve Xbox ekibi, bu sevdadan vazgeçip Facebook Gaming’in altyapısından faydalanmaları iki taraf için de kazançlı olacaktır.

Öte taraftaysa yılların Amazon’un sahip olduğu Twitch ve Google destekli YouTube Live bir rakiplerini daha elemiş oldular.

İlginizi Çekebilir  Yıldız BKFK Online FRP Etkinliğinin Detaylarını Duyurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu