Haberler

MetuCon 1433

metucon-1433-afisTürkiye’nin en köklü ve en eski FRP conventionlarından biri olan MetuCon bu sene de çok renkli!

ODTÜ BKFT tarafından düzenlenen ve Ankara ODTÜ’de düzenlenen MetuCon, bu yıl Binbir Gece Masalları’nı aratmayacak bir konsept ile oyuncuları ağırlamaya hazırlanıyor. 21-23 Nisan tarihleri arasında Ankara’da 16. kez düzenlenecek olan bu muhteşem fantastik etkinliğinin detayları belli oldu.

FRPNET’in de sponsor olduğu etkinliğin açıklaması ve detayları şu şekilde:

“Raviyanı ahbar ve nâkılânı asar ve muhaddisâm rüzigâr şöyle rivâyet ederler ki” (yani: Haberleri duyuranlar, eserleri nakledenler ve zamanın olaylarını anlatanlar bildirirler ki) diye başlar eski doğu masalları,

Bundan dolayı masal anlatanlara eskiden “râvî” derlerdi. Bunların en ünlüsü Binbir Gece Masalları’nı anlatan Şehrazat olsa gerek,

Eski zamanlarda Hint ve Çin diyarlarında hüküm süren Şehriyar ve Şahzaman adlı iki kardeş hükümdar, karıları tarafından aldatılmak felâketine uğramışlar. Bu olayların etkisiyle Şehriyar, kendi ülkesinde, her gün bir kızla evlenip ertesi gün onu idam ettirir olmuş; bu yüzden vezirin güzel, bilgili ve akıllı kızı Şehrazat, hükümdarla evlenip ya bu uğurda yaşamını yitirmeye ya da kurtulup ülkenin tüm kadınlarını da bu belâdan kurtarmaya karar vermiş; bin güçlükle babasını da ikna etmiş.

O gece gerdeğe girmeden önce, hükümdardan son dilek olarak kızkardeşi Dünyazat’ı görmek istemiş; Dünyazat da ondan son bir dilekte bulunmuş: “Ne olursun ablacığım, o güzel masallarından birini son defa bana anlat!” diyerek. Hükümdardan ruhsat aldıktan sonra, ilginç ve merak uyandıran bir masal anlatmaya başlamış Şehrazat; ve şafak sökerken en heyecanlı yerinde kesmiş masalını: Gündüz masal anlatılmaz diye…”

21-22-23 Nisan’da, Ahalisine masallar anlatacak Ravi’leri Binbir Gece masallarının büyülü, ilginç, bazen karanlık dünyasını yeniden canlandırmaya davet ediyoruz.

 

FRPNET ekibi olarak bizim de yer alacağımız bu etkinliğe katılma imkanınız varsa sakın kaçırmayın!

MetuCon web sitesi: http://www.metucon.org

MetuCon’un Facebook’taki etkinlik sayfası için buraya tıklayınız!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Bir Vampire: the Masquerade Oyunu Mu Geliyor?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.